Růst nezaměstnanosti je otázkou času, říká šéf divize Koh-i-nooru | E15.cz

Růst nezaměstnanosti je jen otázkou času, říká šéf strojírenské divize Koh-i-noor Záboj

Ondřej Souček

Tuzemské strojírenské subdodavatele čeká nejspíše další ústup ze scény. I kvůli koronaviru zůstanou životaschopné už jen podniky s vlastním vývojem, nebo alespoň další přidanou hodnotou. Tu mohou zajistit investice do výroby či větší akvizice. „Chceme firmu, která dokáže vyrábět unikátní produkty s originálním know-how. Může se ale stát, že některá firma zkrachuje a my odkoupíme jen technologii a převezmeme její práci,“ říká Robert Záboj, který řídí strojírenskou divizi holdingu Koh-i-noor.

Řada tuzemských velkopodnikatelů se v posledních letech na strojírenství značně spálila. Důvodů je více, například levné výrobky z Číny, přísná regulace z Evropské unie, anebo nástup elektromobility. Věříte budoucnosti českého strojírenství i s ohledem na současnou situaci související s pandemií?

Věřím. Česká republika má ve strojírenství dvousetletou tradici. Zatímco Uhry byly zemědělské, Rakousko mocnářské, Česko bylo kolébkou středoevropského strojírenství. Máme z čeho čerpat. Bohužel, současné vzdělávání této tradici vůbec neodpovídá. Do technických oborů se hlásí strašně málo lidí.

I kdyby se tento trend Česku podařilo odvrátit, stále jsou tu ty vnější faktory a ty už v Česku nikdo neovlivní. Není to spíše tak, že vzdělávání je v tomto ohledu možná překvapivě napřed?

Chtěl jsem se dostat k tomu, že životaschopné už budou jen podniky s vlastním vývojem, nebo alespoň větší přidanou hodnotou. Montoven je po světě obrovské množství a Česká republika už patří do té části světa, v níž jsou náklady na pracovníka a energie nesrovnatelně vyšší než v rozvojových zemích. Nedává proto smysl, aby zákazník v Česku nakupoval výrobek, který sežene v řadě dalších zemí mnohem levněji.

Vaše firmy jsou ale také subdodavatelské. Jak se tedy konečně dostat na ten další vývojový stupeň s vyšší přidanou hodnotou?

My ale máme vlastní vývojové centrum, což je v našem segmentu výjimka. Zkoušíme nové cesty, inovujeme. Pracujeme například na vývoji přesného plastového ozubeného kola z polymerního kompozitu. Takové know-how má v Česku jen velmi málo firem. Dále se zabýváme technologií výroby dílu z materiálu PEEK, což je speciální polymer, který má v lecčems podobné vlastnosti jako kov. Obecně plánujeme, že přejdeme do segmentu s vyšší přidanou hodnotou, k čemuž nám mohou pomoci i potenciální akvizice.

Není pochyb o tom, že kvůli krizi bude k akvizicím mnoho příležitostí. Celá řada firem je v těžké finanční situaci, nebo dokonce před krachem. Předpokládám, že takovou šanci k akvizici si ujít nenecháte?

Relativně velké množství nabídek na převzetí jsme dostávali už zhruba před dvěma roky, tedy v době, kdy byl růst ekonomiky na vrcholu. Tehdy si firmy často říkaly i o osminásobky EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů – pozn. aut.). Dnes už je situace jiná a mnohdy se zdá, že už nejde ani o cenu, ale že by se firmy spokojily s tím, že je někdo větší zkrátka zachrání. My jsme na akvizice připraveni, ale chceme si skutečně vybírat.

 Kolik jste ochotni za převzetí nabídnout?

Chceme firmu, která dokáže vyrábět unikátní produkty s originálním know-how. Takové převzetí by mohlo stát i miliardu, tím pádem zhruba i takovou částku máme připravenou. Může se ale stát, že některá firma zkrachuje a my odkoupíme jen technologii a převezmeme její práci.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!