Teď hromadíme hotovost, říká zakladatel Natlandu Tomáš Raška | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Teď hromadíme hotovost, říká zakladatel Natlandu Tomáš Raška

Hana Filipová, tzv

Jeho skupina vyrostla z poradenství a bývala spojována se jmény kolem Navatypu a pražských “kmotrů” Tomáš Hrdličky a Roman Janouška. Dnes je investiční společnost Natland Group takřka synonymem specialisty na řešení aktiv v problémech a rezidenční development. „To, co se lidem vybavovalo před pár lety, bylo logické. Kupovali jsme distressové projekty, které byly historicky napojené na komunál a byznys kolem něj. A problémy se přenesly na nás,“ říká zakladatel a největší akcionář Natland Group Tomáš Raška.

Firmu jste založil před 16 lety, teď je z ní kolos s milionovými zisky. Už jste se zbavili nálepky společnosti spojované s kontroverzními lidmi?

Začínali jsme poradenstvím, rostli z nuly, organicky a investovali vždy vlastní peníze. To má člověk relativně omezené možnosti. Nejdřív musíte investovat, zlepšit, prodat a pak se teprve rozhlédnout po další investici a koupit. Někdy jsou investice i větší, než byste zrovna chtěli. Oblast distressu byla proto z tohoto pohledu logická. Nerozhoduje jen to, kolik máte peněz, ale schopnost přizpůsobit se, řídit změny a přístup k riziku. V každém případě máte příležitost a varianty jsou jen dvě - nepovede se, což je přirozené, anebo se povede, a máte výrazně větší zisky než u klasického private equity.

Chápu, ale co ta pověst?

Není důležité, od koho kupujete, ale kdy. V jednu dobu se nám sešly projekty, které byly dříve napojeny na komunální sféru, ale my jsme to přitom kupovali jen jako distress. V době, kdy ta firma vůbec nefungovala nebo byla v úpadku, zkrachovala a šla do konkursu. Někdy šlo o nepovedené mezigenerační výměny, spory společníků, ekonomické problémy. Ale přeneslo se to na nás.

Jestli chceme zachovat výrobu, musíme ji víc dotovat, říká ministr zemědělství Jiří Milek

Extrémně si vyčítám, že jsme nebyli schopni vysvětlit podstatu našeho byznysu. Podceňovali jsme, že se někdo může ptát a že je relevantní odpovědět, než říkat, že jsme soukromý subjekt a nikomu do toho nic není. To byla moje největší chyba. Nedohlédl jsem, že distress vyvolává emoce sám o sobě: odcházejí lidé, něco rozprodáváte, zavíráte.

Dnes už s tím starosti nemáte?

Myslím, že ne. Lidé se na nás obracejí, abychom jim pomohli řešit složité situace, žádají o pomoc v okamžiku, kdy jsou v krizi. To je silné. Teď řešíme jednu velkou příležitost i díky tomu, že majiteli se líbilo, jak jsme v letech 2010 až 2013 řešili firmu Prominecon. Takže věc, za kterou jsem při každé příležitosti dostával nafackováno, což nikomu nevyčítám, se za pár let stala referencí.

Jak vůbec celá story kolem stavební společnosti Prominecon dopadla? (původní firma Navatyp byla spojována se jmény Janoušek, Hrdlička, Navrátil - pozn. aut.)

Vstoupili jsme tam v roce 2010, kdy firmě významně propadl byznys, měla vypovězené úvěrové smlouvy od bank. Byla to spíše změť firem, padaly všechny ukazatele výkonnosti, nic nebylo v růstu, pro banky to muselo být nečitelné. Byli jsme schopni s bankami domluvit restrukturalizační plán, převzali jsme část záruk za financování, něco přefinancovali sami, skupinu rozřezali na kusy a přeskládali. Většina se v průběhu času prodala a zbyl čistě stavební byznys.

Ten jste si chtěli nechat?

Naše původní úvaha byla, že začneme přikupovat další stavební specializované firmy, 

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!