Stellar Lumen: kryptoměnu zdarma dostupnou držitelům bitcoinu zkouší využívat IBM

IBM

IBM Zdroj: profimedia.cz

Online půjčky, ilustrační foto
Ilustrační snímek
Kryptoměny
Bitcoin Trezor – nejbezpečnější způsob uchování bitcoinů
Ilustrační foto
8
Fotogalerie

Stellar je open-source digitální platební platforma, jejíž systém využívá i techologická firma IBM. Pro svůj decentralizovaný systém využívá blockchain a svou kryptoměnu lumen (dříve stellar). Stellar má potenciál zejména v oblasti mikrotransakcí, umožňuje ale také zrychlit zahraniční platby, což ocenila právě zmíněná IBM.


Stellar je globální síť, která zprostředkovává rychlou a levnou platební platformu a je v tomto směru moderní alternativou k běžným bankám. Jednou z výhod je, že převody finančních prostředků na druhý konec světa stojí zlomek dosud obvyklých cen. 

Jedním ze zakladatelů Stellaru, který funguje od roku 2014, je Jed McCaleb. Ten se podílel i na vytvoření virtuální měny Ripple. 

O provázanosti Stellaru se současnou digitální ekonomikou ale svědčí zejména uzavření partnerství s technologickou společností IBM, která chce s pomocí popsané platformy zvýšit rychlost zahraničních plateb svých klientů.

Lumen (XLM) a kurz kryptoměny – cenu sledujte na grafu:

V této souvislosti je třeba připomenout, že Stellar je pouze platforma, její mince se nazývají lumeny (XLM).  Cena tokenu rostla zejména v prosinci a na začátku ledna tohoto roku, maxima token dosáhl třetího ledna, kdy se vyšplhal až na 0,88 dolaru.

Mining není devizou Stellaru

Celkem má jít do oběhu 100 miliard lumenů. Na rozdíl od nejrozšířenější kryptoměny bitcoin u nich nedochází k těžbě, 50 miliard tokenů se rozdává v malém množství co možná největšímu počtu lidí, 25 miliard tokenů má jít do rukou společností a neziskových organizací, dalších 20 miliard lumenů do rukou vlastníků bitcoinu a ripplu a zbytek má zůstat organizaci Stellar. "Rozdávání" kryptoměny držitelům ostatních virtuálních měn probíhalo v rámci takzvaných airdropů v loňském roce.

Bezpečnost a směnitelnost

Lumeny mají v síti dvě klíčové role – zajišťují větší bezpečnost a směnitelnost napříč měnami. V rámci bezpečnosti mají zabránit tomu, aby se síť nezahltila transakcemi. Kvůli tomu byl nastaven základní poplatek 0,00001 lumenu za transakci. Zneužívání levné sítě brání i pravidlo, podle kterého musí mít uživatel, který chce uskutečnit transakci, alespoň dvacet lumenů.

Lumeny ale také zároveň umožňují transakce mezi větším množstvím standardních fiat měn. Pokud není mezi dvěma měnami dostatečně velký trh, lumeny slouží jako prostředník, přes kterého se nakonec směna uskuteční.

Jak probíhá platba? Peníze poslané do sítě nejprve takzvané kotvy promění na kredity. Kotvy jsou už zavedené partnerské platební systémy, které propojují peněženku uživatele se sítí. Na síti pak díky systému automatické směny může uživatel volně posílat a přijímat kredity.

Pokud bude chtít například Frank z Velké Británie poslat dolary své známé do Austrálie a bude mít u sebe jen libry, pak platební síť Stellaru začne hledat nejvýhodnější kurz pro celou transakci. První možností je, že libry hned vymění za australské dolary.

Alternativy jsou složitější. Systém přemění libry na XLM a vyhledá někoho, kdo chce naopak XLM získat za australské dolary. Tyto dolary pak už putují tomu, komu Frank chtěl peníze původně poslat. Pokud se nedaří nalézt nikoho, kdo chce přeměnit australské dolary na XLM, lze směnit australské dolary nejprve na bitcoiny a pak až na XLM.

K zápisu transakcí Stellar používá přizpůsobený blockchain, k jejich potvrzení zase servery, což jsou obdoby uzlů u jiných kryptoměn.

Vzhledem k tomu, že server sám o sobě za schvalování transakcí nedostává žádnou odměnu jako těžaři, provozují je většinou ti, kdo Stellar podporují a v minulosti do něj například investovali. Jde mimo jiné právě o zmiňovanou společnost IBM. Server si přitom může založit každý, a čím je jejich počet vyšší, tím je systém více decentralizovaný a tím i bezpečnější.

Transakce schvalují servery

Schvalování transakcí je podobné jako u ostatních kryptoměn, také v souvislosti se Stellarem se mluví o takzvaném konsenzu. Servery, na kterých síť běží, mezi sebou komunikují, aby každé potvrzení bylo "bezchybné." Ve chvíli, kdy se většina zapojených serverů shodne, že je transakce v pořádku, zaznamená se na takzvaný ledger a během dvou až pěti vteřin se zprostředkuje.

Stellar je bezplatná platforma, kterou zašťutuje nezisková organizace. Ta peníze na provoz získává zejména prostřednictvím darů a příspěvků. Peníze vybrané z ze základních poplatků se shromažďují do fondu a držitelé Lumenů mohou hlasovat, na co tyto peníze půjdou.

Jak koupit Lumeny?

Prodej a nákup XLM podporuje poměrně malé množství burz či směnáren, mezi nejznámější patří Binance nebo Bittrex.

Kde bezpečně uložit Stellar?

Stellar na svých stránkách doporučuje celkem čtrnáct peněženek, ať už mobilní, hardwarové či virtuální.V současné době můžete využít například hardware peněženku Ledger Nano S a pro Android nebo iOS lze vyžít mobilní peněženky Lobstr.