Nejlepší je financování z vlastní kapsy, říká startupista David Miklas | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Nejlepší je financování z vlastní kapsy, říká startupista David Miklas

Nejlepší je financování z vlastní kapsy, říká startupista David Miklas
David Miklas
• 
ZDROJ: D. Miklas
Michal Tomeš

Michal Tomeš

Svou počítačovou společnost DO-IT před čtyřmi lety úspěšně prodal stejně jako později start-up be3D vyvíjející vlastní řešení trojrozměrného tisku. Nyní si plní další sen vývojem luxusního elektrického člunu KeelCraft. Mezitím David Miklas radí dalším start-upům, jak dostat nápad na trh a kde na něj sehnat peníze. Přiznává, že nejjistější je financování z vlastní kapsy.

Má v Česku mladý člověk s dobrým nápadem reálnou šanci získat investici od zkušeného investora?

Šanci určitě má, nicméně ověřeným faktem je, že dobrý nápad tvoří jen malou část úspěchu. Čím více se jej povede rozpracovat a ověřit reálnou poptávku po produktu či službě, tím větší šanci a lepší vyjednávací podmínky bude u investora podnikatel mít.

V čem je pro nezkušeného zakladatele start-upu největší překážka při rozjezdu vlastního byznysu?

Působím jako startupový mentor a nezřídka se u začínajících podnikatelů setkávám se strachem riskovat, nedostatkem vytrvalosti a ochoty pracovat více než ostatní. Startupisté se navíc často soustředí na vymýšlení dalších nápadů místo toho, aby dotáhli ty rozjeté.

Jaké další možnosti získání peněz jsou v této oblasti relevantní?

Nejjednodušší a mnou doporučovanou formou je zkusit postavit prototyp služby či produktu z vlastních peněz nebo z půjčky od rodiny či kamarádů. Nicméně je třeba mít plán, jak peníze splatím, kdyby se rozjezd podnikání nepovedl. Banky dnes nabízejí financování pro start-upy, bohužel z vlastní zkušenosti vím, že tyto bankovní půjčky daleko předbíhá marketing před realitou.

Středoškolské start-upy pronikají na trh

Proč nejsou startupové investice pro veřejnost zatím příliš lákavé?

Věřím, že je to kvůli velké rizikovosti. Statistiky ukazují, že 80 procent start-upů nepřežije, většina zbytku tak nějak funguje a teprve jedno až dvě procenta zainvestovaných start-upů jsou pro investory silně zisková. Pro laickou veřejnost jsou bezpečnější konzervativnější investice.

Jak vnímáte české angel investice?

S angel investory mám jen jednu zkušenost a ta není dobrá. Týkala se velmi nízké finanční nabídky se šíleně vysokým očekávaným podílem ve firmě. Nabízené peníze by tehdy stačily na dva týdny provozu společnosti a požadovaný podíl dosahoval 20 procent.

Tím rozhodně nechci říct, že jsou všichni stejní, ale mám pocit, že na rozdíl od fondů nastavují „andělé“ výrazně přísnější podmínky a mají nižší důvěru ve start- -up, do nějž vložili peníze. Pokud to alespoň trochu jde, radím start-upům tuto fázi přeskočit, snažit se postavit prototyp, získat první zákazníky a pak si jít pro peníze za lepších podmínek k fondům nebo soukromým investorům.

Akcie, měny & názory Jaroslava Bukovského: Příliš horké kafe
PPF přivedla maďarského dravce v on-line platbách

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!