Miliardář Grosvenor bude patřit mezi poražené britských voleb | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ať už vyhraje Corbyn nebo Johnson, poraženým bude nejbohatší miliardář do 30 let

vaj

Čtvrteční volby do britského parlamentu už mají jednoho poraženého jistého: podle agentury Bloomberg zkomplikuje politika byznys vévodovi z Westminsteru Hughu Grosvenorovi, sotva třicetiletému miliardáři. Na planetě neexistuje člověk mladší třiceti let, který by byl bohatší než Grosvenor.

Favoritem hlasování jsou vládnoucí konzervativci v čele s Borisem Johnsonem, nicméně očekávaný výsledek nepředstavuje nic, co by měl s radostí vyhlížet Hugh Grosvenor, třetí nejbohatší Brit s odhadovanou výší majetku v přepočtu 271 miliard korun.

Johnsonovým hlavním předvolebním tématem je dokončení brexitu, přitom odchod Velké Británie z Evropské unie by ve výsledku vedl k poklesu hodnoty britských nemovitostí, připomíná Bloomberg. A právě reality představují jádro Grosvenerova byznysu, který zdědil po svém zesnulém otci Geraldovi. Skupina Grosvenor vlastní mimo jiné nemovitosti v nejlukrativnějších částech Londýna.

Naopak vítězství opozičních labouristů vedených Jeremy Corbynem by dalo Grosvenorovi a vůbec celé Británii naději na setrvání v EU. Corbyn slibuje vyhlášení referenda o podobě „rozvodové dohody“ s EU, přičemž mezi hlasovací možnosti by patřilo i úplné zrušení brexitu. Na ostrovní miliardáře by ale pak dopadly jiné aspekty labouristické politiky.

Johnson bojuje o většinu. Britské volby rozhodnou o osudu brexitu

Konkrétně jde o vyšší daně, přísnější regulaci pronajímání nemovitostí nebo vynucenou větší průhlednost svěřenských fondů, které britským miliardářům spravují majetky. Corbyn se ostatně už dříve opřel do „prohnaných vlastníků nemovitostí“, do miliardářů a „prohnilého systému.“

Labourista chce mimo jiné využít i nevoli, kterou vyvolávají developerské plány Grosvenor Group. Kousek od náměstí Sloane v prominentní londýndské čtvrti chce zbourat nynější činžovní dům a místo něho postavit rezidenční komplex s novými obchody a restauracemi. V nemovitosti se nachází i část sociálních bytů. Proti demolici vznikla petice, podepsalo ji na 200 tisíc občanů.

Miliardáři? Tyto české podnikatele vnímá veřejnost jako mnohem bohatší, než v reálu jsou

Firma se naopak snaží naklonit si veřejnost svými dobročinnými aktivitami. Poskytuje například kancelářské prostory neziskové organizaci Childhood Trust zaměřené na boj s chudobou.

Vládní strana si od začátku kampaně v průzkumech drží náskok zhruba deseti procentních bodů před opozičními labouristy a její podpora se v průběhu listopadu dostala nad 40 procent. Je tudíž takřka jisté, že v Dolní sněmovně bude po čtvrtečních volbách nejsilnější, zásadní pro další vývoj ale bude to, zda dosáhne na parlamentní většinu.

„Trofejní budova“. Miliardář Komárek prodává centrum Bořislavka

Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!