Čeští miliardáři ztrácejí zábrany, podmaňují si světový byznys | e15.cz
M A

Vše o miliardářích

Štítek Premium

Čeští miliardáři ztrácejí zábrany, podmaňují si světový byznys

Jaroslav Krejčí

Jaroslav Krejčí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Malá země, velké nápady. Českých zástupců v globálním byznysu přibývá a nejsou mezi nimi už jen ti opravdu největší hráči. Roste nová generace podnikatelů, kteří se nebojí dělat velký byznys za hranicemi země. Přinášíme pět těch nejzajímavějších příběhů.

NA AMERIKU!

Jan Frolík, Linet

Tržby: 350 milionů eur (2020)

Linet bývá označován za jeden z největších českých podnikatelských úspěchů a jeho produkty s vysokou přidanou hodnotou zároveň boří pověst Česka jakožto pouhé montovny. V současnosti je skupina, jejíž hlavní firma sídlí v Nizozemí, největším evropským dodavatelem zdravotnických lůžek, matrací bránících proleženinám a nábytku a kompletních řešení pro nemocnice a pečovatelská zařízení. Ve finančním roce 2020/21 společnost utržila 350 milionů eur, při současném kurzu okolo 8,5 miliardy korun. V nejbližších letech chce tržby dostat nad 500 milionů eur, a to hlavně růstem byznysu na klíčovém americkém trhu.

Podnikání na mezinárodních trzích je pro Linet podle jeho zakladatele a významného akcionáře Zbyňka Frolíka zásadní. „V České republice tržíme jen zhruba čtyři procenta našich příjmů,“ řekl Magazínu E15. „Důležité je, že naše produkty a služby prodáváme prostřednictvím dvaceti dceřiných společností přímo koncovým zákazníkům, a ne jen prostřednictvím distributorů. Můžeme tak tvořit trh,“ dodal.

Většina produkce Linetu míří do Evropy, do USA a na Blízký východ. Svou pozici však chce upevnit například i v Austrálii. Proto tam – z důvodů, které zmínil Frolík – koupil v létě svého dlouholetého distributora Pegasus Health Group.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video