Pozor na novou vlnu podvodných SMS zpráv, varují bezpečnostní experti O2 | E15.cz
e15_logo_Inverzni_barva

Pozor na novou vlnu podvodných SMS zpráv, varují bezpečnostní experti O2

Pozor na falešné SMS

Operátor O2 zaznamenal v posledních týdnech alarmující nárůst podvodných SMS zpráv, které mohou velmi ohrozit bezpečnost uživatelů. Kyberzločinci se ve zprávách nejčastěji vydávají za pracovníky operátora a jejich cílem je od důvěřivých zákazníků získat přihlašovací nebo dokonce platební údaje.

„V uplynulých týdnech vidíme v naší síti velmi zvýšenou činnost útočníků. Rozesílají tisíce SMS zpráv našim zákazníkům s falešným upozorněním, že jim například končí platnost SIM karty a je třeba zaplatit symbolickou částku za prodloužení. Člověk velmi snadno získá dojem, že se nachází na skutečné O2 dobíjecí bráně. Doporučuji být proto velmi obezřetný a na odkazy v podobných SMS zprávách neklikat a odesílatele si zablokovat a nahlásit operátorovi. Pomůže nám to podvodníky zastavit,“ varuje Radek Šichtanc, ředitel bezpečnosti O2.

Odkaz na falešný web

Poznat, že se jedná o podvodnou SMS zprávu, nemusí být pro mnoho uživatelů snadné. Nebezpečné esemesky se vyznačují tím, že vždy obsahují URL odkaz, který vede na falešný web. Ten je přitom velmi podobný skutečným stránkám operátora, tedy např. platební brány, MOJE O2, kurýrní společnosti, banky apod. Pro bežné a méně zkušené uživatele je tak poměrně těžké rozeznat, že se jedná o podvodné stránky.

Podvodníci se tímto způsobem snaží primárně získat informace k platební kartě nebo přihlašovací údaje do různých portálů a aplikací. V posledních dnech se dokonce šíří podvodné zprávy pod hlavičkou O2.

Podezřelou SMS zprávu neváhejte ohlásit

Podezřelé SMS zprávy mohou zákazníci operátora zasílat na telefonní číslo 720 002 002. JAk uvedl operátor ve své tiskovém prohlášní, takto přeposlané zprávy jsou směrovány přímo na jeho útvar Bezpečnosti, pro který je obsah SMS zpráv důležitou informací a důkazem o podvodné aktivitě. Na jejich základě může O2 blokovat zdroj rozesílání SMS zpráv, a především blokovat zaslané URL odkazy v rámci služby O2 Security a ochránit takto další zákazníky.

Příklady textů podvodných SMS

Jak se nejlépe chránit