Landovský: Podpora tvrdého postupu vůči Rusku je silná. Vojenský zásah NATO ale není ve hře
Za agresí proti Ukrajině jsou rozhodnutí jednoho muže, do jehož psychologie je těžké nahlédnout, míní český velvyslanec při Severoatlantické alianci Jakub Landovský. „Byly překročeny všechny meze. Je zřejmé, že akcentování dialogu bez účinných opatření, která zamezí dalším agresím, nefunguje. Podpora tvrdého postupu vůči Rusku je velice silná,“ říká.
V posledních dnech se často scházíte s kolegy z členských zemí NATO, v pátek se konal mimořádný summit třicítky. Shodl se na výrazné pomoci Ukrajině?
Zazněly konkrétní věci, které jsou ve společném prohlášení lídrů NATO. Hodně se týkaly sankcí, ale také posilování východního křídla. Cílem je odradit Vladimira Putina od jakékoliv myšlenky, aby se byť jen dotknul členů aliance. Předmětem jednání byly rovněž informace praktické povahy o tom, co Ukrajina konkrétně potřebuje. Předal je prezident Volodymyr Zelenskyj, osobně bohužel přítomen nebyl.
Přitvrdí Západ sankce?
Určitě přitvrdí. Kromě sankcí, jež byly už ohlášeny, se debata týkala i toho, co akcentuje také český prezident Miloš Zeman, tedy odstřižení Ruska od mezinárodního platebního systému SWIFT. Součástí summitu bylo přivítání německého rozhodnutí o pozastavení certifikátu na plynovod Nord Stream 2.
Jedná se o největší změnu bezpečnostního prostředí od konce studené války. Je to pokus zvrátit její výsledky a sankce budou jistě pokračovat, zejména pokud bude pokračovat nevyprovokovaný ozbrojený útok Ruska na Ukrajinu.
Má vyloučení Ruska ze systému SWIFT, které by pro něj bylo bolestivé, šanci?
Okno příležitosti pro zastavení probíhající invaze Ruské federace na Ukrajinu nebude otevřené věčně, možnost odvrátit útok má určitou časovou trvanlivost. Je třeba věnovat se hlavně tomu, jak Putinovi jasně vzkázat, že všechny jeho kroky jsou nepřijatelné a že se s nimi NATO nikdy nesmíří. Ideálně by sankce měly následovat v co nejkratším časovém odstupu od invaze, aby skutečně pomohly statečně bojující Ukrajině.
Budou opatření dále gradovat?
Summit byl schůzkou představitelů NATO, partnerů ze Švédska a Finska a zástupců Evropské unie, kteří se věnovali jak situaci na Ukrajině, tak i opatřením k obraně dalších členských zemí včetně České republiky. Podpora tvrdého postupu vůči Rusku je velice silná.
Poskytnou spojenci Ukrajině rozsáhlejší vojenskou pomoc? Země má například nedostatečnou protivzdušnou obranu.
Přímý vojenský zásah v tuto chvíli není na stole. Přestože pomoc Ukrajině bude spočívat i v dodávkách vojenského materiálu, nepředpokládám, že by se nyní střetli vojáci a zbraňové prostředky NATO se silami Ruska.
Posilování východního křídla NATO znamená, že hrozba útoku na Pobaltí se stává reálnější?
Invaze na Ukrajinu absolutně překračuje veškeré meze. Měli jsme poměrně přesné zpravodajské informace, jak by mohla probíhat. Nakonec vpád nastal, do puntíku přesně podle plánu. Proto je potřeba připravit se na to, že s jídlem roste chuť a rizika, o nichž nás zpravodajské služby informují, jsou velice reálná. Kdyby byla Ukrajina do budoucna Ruskem zpacifikována, nebezpečí vzroste.
Zapomíná se i na další důležitá fakta. Bělorusko už bylo v podstatě plně integrováno do ruských plánů. Účastní se invaze jako spolupachatel. Rusko má vliv i v Bosně a také v Moldávii, kde je situace dlouhodobě zamrzlá, ale může znovu vyeskalovat. To všechno zhoršuje naši bezpečnost a zvyšuje riziko provokace nebo útoku.
Narážíte na hybridní konflikty?
Platí ruské pojetí hybridního boje, který ale už zahrnuje kompletní škálu. Jde to od nekonvenčních operací, jako byly novičok ve Velké Británii a výbuch muničního skladu ve Vrběticích, přes otevřenou agresi jedné země vůči druhé probíhající na Ukrajině, až k nukleárnímu zastrašování. Všem fázím je společná snaha o moment překvapení, dezinformace. Cílem je vyvést nás z rovnováhy. To nesmíme dopustit.
Považují zástupci západních zemí a vlád Putinovo jednání za iracionální, nevyzpytatelné? Údajně se už neohlíží ani na svoje nejbližší spolupracovníky a jejich stanoviska.
Současné kroky Ruska jsou ve finále rozhodnutími jednoho muže, do jehož psychologie je těžké nahlédnout. Racionálně uvažující člověk, který domýšlí dopady toho, co dělá, není něčeho podobného schopen. Putin se pohybuje za hranou mezinárodního i humanitárního práva, jak o tom hovořil předseda českého Ústavního soudu Pavel Rychetský. Jde o zločiny proti lidskosti, o válku, o agresi. Ruský prezident nebere ohled na sousední země a jejich obyvatele. Utrpení Ukrajinců je obrovské. Je dobře, že se Česko zapojilo do pomoci, že se vzedmula vlna solidarity a že naši občané demonstrují proti ruské invazi.
Je to nepředvídatelné Putinovo jednání, které vede NATO k posilování východního křídla?
Byly překročeny všechny meze. Ti, co tvrdili, že je potřeba zachovávat chladnou hlavu a že Putina odradí od útoku diplomacie, kterou nedoprovodí rozhodné kroky v obraně a odstrašení, se mýlili. Dnes je zřejmé, že akcentování dialogu bez účinných opatření, která zamezí dalším agresím, nefunguje.
Souhlasíte s názorem odborníka na ruskou politiku profesora Jana Holzera, že síla Ruska se odvíjí od toho, co mu Západ dovolí?
Souhlasím, i když je tam ještě mnoho dalších aspektů. Rusko se například často chlubí tím, že jeho obyvatelé mají posunutý práh utrpení. Západ ale určitě nechce, aby Rusové trpěli.