Ruští opoziční předáci mají být v zemi souzeni za vystoupení proti válce na Ukrajině

Video placeholde

Ruští prokurátoři ve čtvrtek navrhli soudům zavřít do vězení známého opozičního aktivistu a také poslance moskevského sněmu, který se postavil proti Ruskem vedené válce proti Ukrajině, uvedla dnes agentura Reuters. Ta tyto soudní procesy označila za známku, že represe Kremlu proti disentu pokračují a sílí.

Pivovarov stával v čele Otevřeného Ruska, organizace vytvořené někdejším olicharchou a později nejznámějším ruským vězněm Michailem Chodorkovským. Agenti tajné služby loni Pivovarova doslova vytáhli z letadla, odlétajícího z Petrohradu do Polska. Prokurátoři nyní soudu v Krasnodaru na jihu Ruska navrhli, aby aktivistu poslal na pět let vězení za řízení „nežádoucí organizace“. To je v Rusku od roku 2015 trestný čin. Pivovarov před soudem obvinění odmítl a zdůraznil, že kriminální vyšetřování začalo až dva dny poté, co se Otevřené Rusko samo rozpustilo.

Pivovarov je souzen v Krasnodaru, protože zde svého času podporoval nezávislé kandidáty.

Otevřené Rusko, které podle svého zakladatele Chodorkovského, usilovalo o právní stát, poctivé volby, dělbu moci, nezávislou justici, svobodu slova a lidská práva, loni oznámilo, že své aktivity v Rusku ukončuje. Své rozhodnutí zdůvodnilo tím, že chce své členy ochránit před rizikem uvěznění.

U soudu v Moskvě prokurátor navrhl potrestat moskevského poslance Alexeje Gorinova sedmi lety vězení za šíření úmyslně nepravdivých informací o ruské armádě, protože během březnového jednání o dětské umělecké soutěži poznamenal, že na Ukrajině „děti umírají každý den“. V dubnu byl zatčen. Při jednání soudu minulý měsíc držel v rukou plakátek s nápisem „Jsem proti válce“.

Moskva postavila nezávislé debaty o své „speciální operaci“ proti Ukrajině mimo zákon, a to včetně výrazů „válka“ či „invaze“, připomněl Reuters.

Ruské úřady také vydaly zatykač na publicistu Ilju Krasilščika z nezávislého serveru Meduza, kterému se na počátku března podařilo vycestovat do ciziny. Ruská média spojují Krasilščikovo stíhání s jeho vyjádřením v sociálních sítích, jak jím otřásly zprávy o masových popravách civilistů na kyjevských předměstích, okupovaných na počátku války ruskými vojáky.