Válka na Ukrajině ONLINE: Velké sčítání mrtvých, Rusko ničilo a zabíjelo napříč zemí
Ruské útoky na Ukrajinu si v pátek a v noci na dnešek vyžádaly nejméně 13 mrtvých civilistů, dalších asi 60 utrpělo zranění. S odvoláním na regionální ukrajinské úřady o tom informovalportál stanice BBC. Zatímco metropole Kyjev po rozsáhlém nočním vzdušném útoku hlásí nejméně 15 zraněných, Doněcká oblast za posledních 24 hodin zaznamenala čtyři mrtvé, Charkovská oblast rovněž čtyři mrtvé, Chersonská oblast dva mrtvé a Oděsa tři mrtvé.
Důležité události posledních dní:
- Americký prezident Donald Trump v sobotu na své síti Truth Social uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války.
- Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na autobus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Úřady v Moskvě zvažují vyhlásit zákaz nočního vycházení, píše server Meduza
Úřady v Moskvě zvažují možnost vyhlášení zákazu nočního vycházení, rozhodnutí ale zatím nepadlo, uvedl dnes s odvoláním na své zdroje z městské administrativy server Meduza. V ruské metropoli nyní platí režim protiteroristické operace poté, co se v noci vůči centrální ruské moci vzbouřila soukromá vojenská Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina vedená Jevgenijem Prigožinem. Její bojovníci ovládli jihoruský Rostov na Donu, pohybují se v okolí Voroněže a podle záběrů ze sociálních sítí míří kolony jejich techniky dál na sever směrem k ruské metropoli.
Běloruský prezident telefonoval s Putinem, jeho tryskáč je v Turecku
Ruský prezident Vladimir Putin o dění v Rusku informoval svého spojence, běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, píše agentura Reuters. Na sociálních sítích se dnes mezitím objevují spekulace, zda je Lukašenko stále v Minsku, jelikož jeho tryskáč před několika hodinami podle veřejně dostupných leteckých dat přistál v tureckém Bodrumu.
Není jasné, kdo na palubě letadla byl. Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka tryskáč v minulosti využíval sám běloruský prezident nebo jeho synové. Agentura Reuters o telefonátu Putina a Lukašenka informovala po 10:20 hodin středoevropského času, běloruské letadlo v Turecku přistálo v 6:15 hodin
Prigožin se nemíní vzdát, odmítl Putinovo tvrzení, který jej označil za zrádce
Šéf ruské Wagnerovy soukromé vojenské společnosti Jevgenij Prigožin dnes prohlásil, že on ani jeho jednotky se nevzdají ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Šéf Kremlu se podle Prigožina hluboce mýlí, když je označil za zrádce.
Prigožin reagoval na dnešní projev, ve kterém Putin označil vzpouru za zradu Ruska a řekl, že její osnovatelé budou tvrdě potrestáni. Jsme vlastenci a budeme pokračovat v boji, řekl Prigožin v audiozáznamu zveřejněném na síti telegram.
Tažení wagnerovců je první ozbrojenou vzpourou v Rusku od válek v Čečensku před 20 lety. Prigožinovy oddíly ovládly Rostov na Donu, které má asi milion obyvatel a je nedaleko od hranic s Ukrajinou.
V ruské Voroněži hoří sklad paliva. Na sociálních sítích se objevily fotografie obrovského mraku černého dýmu. Wagnerovci tvrdí, že ve městě operují.
Šéf wagnerovců Prigožin prohlásil, že on ani jeho jednotky se nevzdají. Ruský prezident Putin se podle něj mýlí, když je označil za zrádce.
Čečenský vůdce Kadyrov odsoudil vzpouru wagneroců, posílá své jednotky na pomoc
Čečenský lídr Ramzan Kadyrov označil vzpouru Wagnerovy skupiny za zradu a sdělil, že jeho bojovníci jsou připravení ji pomoci potlačit, citovala jej agentura TASS. Podle něj už čečenské jednotky míří na místa, kde je kvůli povstání ruských žoldnéřů napjatá situace. Wagnerovci dnes uvedli, že obsadili veškerá vojenská zařízení v Rostově na Donu na jihu Ruska, podle některých zdrojů se další jednotky žoldnéřů přesouvají směrem k Moskvě.
"To, co se děje... je zpochybnění státu, a je nutné, aby se vzhledem k tomuto zpochybnění všichni sešikovali za národním vůdcem: armáda, bezpečnostní složky, gubernátoři, obyvatelstvo," uvedl Kadyrov v prohlášení zveřejněném na telegramu.
Situace v Rusku se teď jeví jako občanská válka, řekla ministryně obrany Černochová (ODS). Napadená Ukrajina teď podle ní může upravit ofenzivu.
Situace podle experta nahrává Ukrajině, wagnerovci jsou na frontě důležití
Aktuální situace kolem žoldnéřů z ruské soukromé Wagnerovy skupiny nahrává Ukrajině, protože skupina tvoří významný faktor na frontě. Uvedl to Zdeněk Petráš z brněnské Univerzity obrany. Ruské jednotky mohou naopak informace o otevřeném konfliktu mezi šéfem wagnerovců Jevgenijem Prigožinem a ruskými vládními představiteli demoralizovat, doplnil.
Prigožin v noci na dnešek obvinil ruské vojenské velení z toho, že ruská armáda zaútočila na pozice jeho žoldnéřů a mnoho jich zabila. Vyzval k odstranění armádních špiček, ruského prezidenta Vladimira Putina ale nezmínil. Ruská tajná služba FSB Prigožinova slova a činy označila za výzvy k občanskému konfliktu, ministerstvo obrany hovoří o ozbrojené vzpouře. Putin dnes v prvním oficiálním vyjádření Moskvy k dění prohlásil, že vzpoura je zradou Ruska a její osnovatelé budou tvrdě potrestáni.
Reuters: Žoldnéři z Wagnerovy skupiny obsadili vojenská stanoviště ve Voroněži
Žoldnéři z ruské soukromé Wagnerovy skupiny obsadili všechna vojenská stanoviště ve městě Voroněž 500 kilometrů jižně od Moskvy, napsala agentura Reuters s odkazem na nejmenovaný zdroj z ruských bezpečnostních složek. Totéž tvrdí i sami wagnerovci, kteří o postupu ve Voroněži informovali na telegramu. Informaci zatím nelze nezávisle ověřit. Korespondent agentury TASS uvádí, že ve městě panuje klid a není v něm vidět žádné vojáky.
Gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev oznámil, že v regionu je uzavřený 300 kilometrů dlouhý úsek dálnice M4, která spojuje Moskvu s jihem Ruska. Vedení oblasti se stejně jako další ruské regiony rozhodlo až do odvolání zrušit veškeré veřejné události, Gusev obyvatelům vzkázal, aby zůstali klidní.
Putin: Ozbrojená vzpoura je zradou Ruska, její osnovatelé budou tvrdě potrestáni
Ozbrojená vzpoura žoldnéřů ze soukromé Wagnerovy skupiny je zradou Ruska a její osnovatelé budou tvrdě potrestáni, řekl dnes v první reakci na dění na jihu země prezident Vladimir Putin. Vojáci podle něj postupu wagnerovců "hrdinně" vzdorují, prezident však zároveň připustil, že situace v Rostově na Donu je velice složitá.
"Jako prezident Ruska, nejvyšší velitel ozbrojených sil a ruský občan udělám vše pro to, abych ochránil zemi, ústavní pořádek, život, bezpečnost a svobodu občanů," řekl v projevu přenášeném televizí Putin. Stejně jako ministerstvo obrany i prezident vyzval účastníky vzpoury, aby se na "zločinné" operaci dál nepodíleli. "Ti, kdo zorganizovali a provedli ozbrojenou vzpouru a zvedli zbraně proti svým druhům, zradili Rusko. Budou se za to zodpovídat," uvedl Putin. Ve svém projevu rovněž obvinil Západ, že proti Rusku namířil veškerou svou vojenskou, ekonomickou a informační kapacitu. Rusko podle něj nyní bojuje o svou suverenitu, nezávislost a právo zůstat státem s tisíciletou historií.
Prezident Putin vyzval účastníky vzpoury, aby se přestali podílet na zločinném spolčení. Situace v Rostově na Donu je podle něj složitá.
Postup Wagnerovy skupiny je ozbrojenou vzpourou, uvedlo ministerstvo obrany
Postup žoldnéřské Wagnerovy skupiny na jihu Ruska je ozbrojenou vzpourou, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Zároveň vyzvalo muže ze soukromé vojenské společnosti vedené Jevgenijem Prigožinem, aby kontaktovali ozbrojené složky, a sdělilo, že těm, kteří se do operací nezapojí, bude garantovat bezpečnost.
"Obracíme se na bojovníky z jednotek Wagnerovy soukromé skupiny. Byli jste lstí nalákáni do Prigožinova zločinného dobrodružství a do účasti na ozbrojené vzpouře. Mnoho z vašich spolubojovníků z několika jednotek už si uvědomilo chybu a požádalo o pomoc, aby byli schopni se bezpečně vrátit na místa svého stálého nasazení," citovala z vyjádření ministerstva agentura TASS. "Žádáme, abyste prokázali dobrý úsudek a kontaktovali co nejdříve zástupce ministerstva obrany nebo ozbrojených složek. Všem zaručujeme bezpečnost," doplnil úřad.
Prigožin zřejmě zahájil ozbrojenou vzpouru, nejspíš ale neuspěje, píše ISW
Šéf ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) soukromé vojenské společnosti Jevgenij Prigožin zřejmě zahájil ozbrojenou vzpouru s cílem vynutit si změnu vedení ruského ministerstva obrany. Soustředí se na vedení ministerstva a velitelství Jižního vojenského okruhu v Rostově na Donu, nikoliv však na samotný Kreml. Pravděpodobně však neuspěje, uvedl v analýze nejnovějšího dění v Rusku americký Institut pro studium války (ISW). Ozbrojený útok na jižní velitelství by měl zásadní dopad na válku na Ukrajině, kterou Rusko vede, dodává ISW.
"Mimořádná aktivace domácích bezpečnostních složek a jasná reakce Kremlu naznačují, že Kreml o Prigožinových aktivitách s velkou pravděpodobností nevěděl a výslovně se staví proti nim," píše ISW.
Ozbrojenci v uniformách obklíčili některé klíčové budovy v Rostově na Donu, včetně velitelství Jižního vojenského okruhu. Není jasné, o koho jde.
Prigožin v novém videu vyhrožuje blokádou Rostova na Donu a pochodem na Moskvu
Šéf soukromé Wagnerovy vojenské společnosti Jevgenij Prigožin v novém videu vyhrožuje blokádou Rostova na Donu na jihozápadě Ruska a pochodem na Moskvu, pokud za wagnerovci nepřijedou ruský ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov. Informuje o tom agentura Reuters. Prigožin také tvrdí, že jeho vojáci mají pod kontrolou všechna armádní stanoviště v Rostově na Donu, kde sídlí velitelství Jižního vojenského okruhu, které je z velké části zodpovědné za vedení války na Ukrajině.