Pavlovi přibývají nepřímí sponzoři. Česko je blíž zisku gigafactory, Disney ve sporu s investorem

Video placeholde
  • Boleslav vyčkává na propouštění agenturních zaměstnanců
  • Tchaj-wan a první velká investice na česko-slovenském trhu
  • Petr Pavel získal další peníze pro kampaň od sponzorů
  • Jsme blízko k získání gogafactory
  • Potíže v říši myšáka Mickeyho. Investor kritizuje vedení Disney

Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.

Škodovácká Boleslav vyčkává na propouštění agenturních zaměstnanců. Očekává příliv mozků

Šéf odborů Škody Auto Jaroslav Povšík počátkem prosince varoval, že je v automobilce ohroženo 12,5 tisíce míst, což by městem, v němž velká část obyvatel pracuje ve firmě, zásadně otřáslo. Obyvatelé Mladé Boleslavi přesto neztrácejí optimismus, automobilka je podle nich s městem až příliš spjatá. Jako první by navíc případné propouštění pravděpodobně postihlo agenturní zaměstnance, což by řada místních dokonce uvítala.

Tchaj-wan udělal první lokální startupovou investici. Dal stovky milionů dodavateli Rohlíku

Tchajwanskou vládou vlastněná investiční společnost Taiwania Capital udělala první investici na česko-slovenském startupovém trhu. Fond rizikového kapitálu vedl investiční kolo o velikosti 19 milionů dolarů (420 milionů korun) do slovenského startupu Photoneo zabývajícího se nasazování robotů a umělé inteligence do skladů či průmyslu. Technologii od Photonea začal používat například Rohlík, který ji v létě nasadil na automatizované vyřizování a expedici objednávek v pražském fulfillment centru.

Muchna či Hausenblas. Pavlovi strmě přibývají nepřímí sponzoři. Každý smí utratit až milion

Desítky podnikatelů, firem nebo spolků se začaly zapojovat do prezidentské kampaně jako takzvané třetí osoby. V drtivé většině jde o sympatizanty Petra Pavla. Je to například šéf společnosti Y Soft Václav Muchna či zakladatel firmy Liftago Martin Hausenblas. Vyplývá to z aktuálních údajů na stránkách Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Jsme blízko k zisku gigafactory, věří ministr Síkela po schůzce se špičkou Volkswagenu

Česká republika má blízko k získání nové továrny koncernu Volkswagen na bateriové články, jejíž výstavba by stála až 120 miliard korun a stala se tak jednou z největších investic zahraničních firem v tuzemsku. Ministerstvo průmyslu a obchodu věří, že brzy nalezne shodu na parametrech investice s potenciálním investorem, uvedlo ministerstvo ve vyjádření pro deník E15 poté, co se ministr Jozef Síkela ve středu sešel s Thomasem Schäferem, jenž řídí hlavní koncernovou značku Volkswagen.

Investiční newsletter: Potíže v říši myšáka Mickeyho. Investor kritizuje vedení firmy Disney

Americký aktivistický investor Nelson Peltz, který řídí investiční fond Trian Fund Management, se chystá na souboj s vedením zábavní a mediální skupiny Disney. Poté co na podzim využil propadu kurzu a nakoupil její akcie za stovky milionů dolarů, žádá pro sebe místo ve správní radě Disney. Chce tak prosadit změny, které by podle něj měly zlepšit fungování a hospodaření společnosti.

Odběr investičního newsletteru, který do e-mailových schránek chodí každé pondělí dopoledne, si můžete přihlásit zde. Nejnovější vydání newsletteru najdete vždy zde.