Výkvět německého průmyslu nad propastí. Jak Brašnářství Tlustý přišlo o love brand. V Brně stavějí tisíce bytů
- Německým firmám, na kterých Češi bohatnou, hrozí bankroty.
- Brašnářství Tlustý přišlo během deseti sekund o love brand.
- Brno se proměňuje. Developeři zde posouvají vpřed své projekty.
Podívejte se na výběr zpráv, které jsme vám v uplynulém týdnu přinesli.
Chlouba německého průmyslu stojí nad propastí. Firmám, na kterých Češi bohatnou, hrozí bankroty
Motor německého autoprůmyslu, na kterém závisí podstatná část Evropy, hlasitě skřípe. Největší dodavatelské koncerny jako Bosch,Continental nebo ZF, jež vyrábějí i v Česku, nezvládají přechod z éry spalovacích automobilů na elektrické s dominantní úlohou softwaru. Masivní investice do technologií se nevyplácejí, zatímco náklady na bankovní financování, energie i na některé suroviny rychle rostou. Nejen zmíněné trio německých gigantů tak ruší desetitisíce pracovních míst. V lepším případě povedou na Německo nezvykle drsné řezy k tomu, že firmy s více než staletou tradicí začnou stíhat mladou, inovativní a primárně asijskou konkurenci.
Obelhal národ a využil dobroty lidí? Jak Brašnářství Tlustý během deseti sekund přišlo o lovebrand
Ještě minulý týden v úterý to byl v očích veřejnosti prosperující lovebrand, který se ale následně ve středu proměnil v krachující byznys. Během čtyřiadvaceti hodin dokázalo Brašnářství Tlustý díky emotivnímu příspěvku v zákaznících vyvolat pocit, že si firma, ve které vyrábějí kožené zboží „zlaté české ručičky“, zaslouží záchranu. Problém nastal v momentě, kdy se ukázalo, že brašnářství možná tak úplně nekrachuje. A přiznal se k tomu navíc sám majitel v komentáři na Facebooku. Z marketingového zázraku se stala podnikatelská noční můra. A v datové schránce firmě od čtvrtka přibývají odstoupení od smlouvy nebo předžalobní výzvy. Redakce e15 se vydala přímo do brašnářství a hovořila s jeho majitelem. Zjistila tak, že ve firmě je problémů víc, než se původně zdálo.
VIDEO: Za výkyv na amerických trzích mohou i investoři na dovolené, řekl v pořadu FLOW ekonom Švejnar
Řízení letového provozu nad Evropou nefunguje. Politikům to nevadí, říká šéf českých dispečerů
V Pobaltí kapacita extrémně přebývá, na Balkáně zoufale chybí. Systém řízení letového provozu nad Evropou přestává fungovat. Nebe je totiž stále rozdělené dle hranic národních států. „Trajektorie letů nad Evropou je vše jen ne optimální. To zvyšuje spotřebu letadel a emise,“ říká generální ředitel Řízení letového provozu Jan Klas. Letadla navíc tráví ve vzduchu zbytečný čas navíc. Důsledkem jsou rozčilené davy cestujících, které musejí – hlavně v létě – dlouze vyčkávat na zpožděný let. K řešení se ale politici nemají a podle Klase jsou letoví dispečeři s nefunkčním modelem v některých státech i spokojení.
Nová tvář Brna. Developeři posouvají vpřed své projekty, stavějí tu tisíce bytů
Brownfieldy obepínající historické jádro Brna se začínají měnit před očima. V moravské metropoli vznikají celé nové čtvrti s byty a kancelářemi. K zemi jdou postupně i některé budovy v okolí centra města, na jejichž místě chystají developeři nové projekty. Před několika dny začaly například přípravy na listopadové bourání brutalistní budovy bývalého Prioru u brněnského hlavního nádraží. Developerská společnost Crestyl chce na pozemku mezi nádražím a obchodním centrem Galerie Vaňkovka postavit v rámci projektu Nový Dornych šest budov se 186 nájemními byty, kancelářemi a s obchody.
Pražák od PPF za prodej Nej.cz získal osm a půl miliardy, část šla na uhrazení dluhů
Když telekomunikační společnost Cetin z portfolia PPF loni od skupiny Kaprain Karla Pražáka získala konkurenčního poskytovatele internetu Nej.cz, v médiích se objevily spekulace, že to byl obchod až za osm miliard. Nově zveřejněná účetní závěrka Cetinu za rok 2023 ukázala, že PPF tato transakce opravdu nevyšla levně a že pro Kaprain šlo o úspěšné tažení – výsledná cena byla ještě o půl miliardy vyšší. A další vysokou sumu PPF zaplatila za koupi providera Nordic Telecom Regional.
„Předčasným důchodcům“ méně peněz, navrhují některé vládní strany. O osekání valorizací rozhodne sněmovna
Projednávání důchodové reformy v Poslanecké sněmovně, které má začít už příští měsíc, bude možná sledovanější než olympijské přenosy. Změny se dotknou milionů lidí a pokušení stran oslovit je před zářijovými krajskými a senátními volbami bude velké. Bouřlivou debatu budou sledovat především budoucí penzisté: Zákonodárci zřejmě prosadí snížení příštích důchodů. Pozitivním krokem by naopak mohlo být zpomalení tempa růstu věku, po jehož dosažení vzniká nárok na penzi od státu.