Sociální dávky pro seniory: politici slibují navýšení | e15.cz
M A

Komunální volby

Všechny strany líčí na seniory. V Praze slibují stědřejší sociální dávky či více zdravotní péče

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Spolu, ANO, Praha sobě nebo koalice Solidarita se k nadcházejícím komunálním volbám v hlavním městě snaží přilákat také lidi v důchodovém věku. Strany a hnutí jim slibují nové domovy, finanční pomoc nebo rozšíření bezplatné hromadné dopravy na příměstské vlaky a autobusy. Prakticky všechny kandidující subjekty akcentují pomoc s drahou elektřinou a plynem a rovněž s inflací cen bydlení pro nízkopříjmové domácnosti, což jsou hlavně samostatně žijící penzisté.

Spolu tvořené ODS, TOP 09 a lidovci slibuje rozvoj jak terénní a pečovatelské služby pro lidi na odpočinku, tak paliativní a hospicové péče. V programu má výstavbu domů pro seniory a dalších zařízení například pro občany trpící Alzheimerovou chorobou. „Budeme prosazovat jednodušší život pro rodiny i seniory,“ shrnuje čtyřka kandidátky Spolu Jan Wolf (KDU-ČSL).

Propracovanou nabídku pro penzisty má ANO, které se na tuto skupinu voličů zaměřovalo už jako vládní uskupení. „Pomůžeme seniorům s růstem cen. Řada z nich se kvůli nákladům na bydlení a cenám energií, které v hlavním městě musejí platit, může dostat do obrovských problémů,“ říká pražský lídr hnutí Patrik Nacher.

ANO hodlá důchodcům rozšířit jízdné zdarma o Pražskou integrovanou dopravu. Novinkou v hlavním městě mají být takzvané senior pointy pro rychlou pomoc například s vyplněním online žádosti o příspěvky či senior taxi, která by za nízké ceny pomáhala s dopravou k lékaři. Zlevněná taxislužba pro hůře pohyblivé lidi zatím v metropoli funguje v Praze 7.

Hnutí chce podle Nachera vytvořit takové podmínky v oblasti sociální a terénní péče, aby staří lidé mohli strávit maximum svého života doma. Přednostně by jim přidělovalo městské byty, stejně jako rodičům samoživitelům nebo pro město potřebným profesím, jako jsou učitelé či policisté.

Prioritou Pirátů je rozvoj komunitní a terénní péče především v domácím prostředí včetně podpory rodinných pečujících. Péče v pobytových zařízeních musí podle strany splňovat vysoké standardy.

Pražský primátor a jednička pirátské kandidátky Zdeněk Hřib vyzdvihuje opatření města proti drahým energiím. Jím vedená rada nedávno schválila půjčku Pražské plynárenské ve výši dvou miliard korun a zároveň se firmě zaručila za čtyřmiliardový úvěr. „Jako město suplujeme stát, museli jsme dát půjčky Pražské plynárenské stoprocentně vlastněné městem. To v zahraničí řeší centrální vlády,“ uvedl Hřib v debatě uchazečů o primátorský řetěz uspořádanou deníkem E15.

Na sociální témata klade důraz i Praha sobě. Formace by mimo jiné adresně pomáhala domácnostem, kterým po zaplacení všech výdajů za bydlení a energie zbývá 200 korun na den. Jednička kandidátky Jan Čižinský považuje za jednu z priorit zvýšení motivace lidí, aby si zažádali o příspěvek na bydlení.

„Až tři čtvrtiny domácností v Praze na něj má nárok, ale nečerpají ho. Od prvního ledna doplníme ke každému schválenému příspěvku 1500 korun měsíčně navíc, bude to garantované minimum. Mnohé totiž odrazuje papírování, když jim nakonec úřad přizná třeba jen padesát korun,“ míní Čižinský.

Návrhy některých stran

Spolu
– Rozvoj terénní a pečovatelské služby pro seniory, rozvoj paliativní a hospicové péče
– Výstavba domů seniorů a domovů pro občany trpící Alzheimerovou chorobou
– Vypracování plánu systému sociálních služeb s ohledem na stárnutí populace
– Udržitelné finanční zdroje pro sociální služby

ANO
– Důraz na sociální a terénní péči, dostatečné LDN kapacity
– Pomoc seniorům s růstem cen energií a nájmů
– Nové domovy pro seniory a domy s pečovatelskou službou
– Senior pointy pro asistenční pomoc například s vyplňováním žádostí o příspěvky na senior taxi

Piráti
– Rozvoj komunitní a terénní péče především v domácím prostředí včetně podpory rodinných pečujících
– Péče v pobytových zařízeních má splňovat vysoké standardy, aby tyto domovy byly lidské, přívětivé a respektovaly důstojnost člověka
– Podpora služeb, které přispívají k mezigeneračnímu soužití, například výstavba společných zařízení pro seniory a děti

Praha sobě
– 1500 korun navíc k příspěvku na bydlení
– Další bezbariérové přechody a bezbariérová MHD
– Zlevněné taxi pro hůře pohyblivé seniory po celé Praze

Video se připravuje ...
Zářijová valorizace důchodů

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Komunální volby 2022

V Česku proběhnou v září 2022 komunální volby. Termín vyhlásil prezident republiky Miloš Zeman. Komunální volby, jinak také volby do zastupitelstva, se uskuteční společně se senátními volbami. Kdy se konají volby? Jak funguje volební systém? Kdo může volit a kdo může kandidovat? Čtěte přehledný článek na téma Komunální volby 2022.

Komunální volby: Jak volit?

Přečtěte si podrobný speciál, jak volit v komunálních volbách a jaký postup platí pro volby do Senátu. V obou případech potřebujete volební lístky, které vhodíte do uren ve volebních místnostech. Volební systém a pravidla se však liší.

Volební místnosti

Co jsou volební okrsky a volební obvody. Pojmy se zásadně liší. Přečtěte si, kde najdete volební místnosti a jak v nich volit.

Volby v Praze

Komunální volby v Praze znamenají, že si Pražané volí nové zastupitele. Z volebních výsledků a následných jednání vzejde nový primátor hlavního města Prahy. Podívejte se, kdo jsou nejvážnější kandidáti na pozici primátora v hlavním městě.

Kandidáti a výsledky voleb

Možná vás bude také zajímat, jak funguje volební komise, případně jak se stát jejím členem a jak vysoká bývá obyčejně volební účast. Na webu E15 vám přineseme i přehled kandidátů do zastupitelstva a výsledky voleb.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery