ČSSD chce do vlády i bez postu premiéra. Není to zásadní otázka, řekl Chovanec | E15.cz

ČSSD chce do vlády i bez postu premiéra. Není to zásadní otázka, řekl Chovanec

Pavel Otto

Pavel Otto

Povolební vládní spolupráci s ANO vylučují opoziční TOP 09 a ODS. Při účasti Andreje Babiše ve vládě jsou ale proti i sociální demokraté a lidovci.

Sebevědomý závěr březnového sjezdu ČSSD, že strana bude v dalším volebním období vládnout s ANO jen pod podmínkou, že opět získá post premiéra, je ten tam. Stranické špičky už nevidí pokračování spolupráce s hnutím Andreje Babiše tak kategoricky.

„Otázka premiéra není zásadní. Nemůžu a priori vyloučit účast ve vládě, kde bychom ho neměli,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 pověřený předseda ČSSD Milan Chovanec. Připouští však i odchod do opozice. „V prvé řadě nám záleží na našich programových prioritách. Důležité je také to, jaké podmínky by si kladli naši partneři a zda bychom je dokázali akceptovat,“ dodal.

ANO, Piráti či SPD jsou antisystémové strany, varuje politolog Bohumil Doležal

Program je klíčový také pro volebního lídra sociální demokracie Lubomíra Zaorálka. Podobně jako Chovanec nepředpokládá, že by se Babiš ucházel o nejvyšší exekutivní funkci.

„Kdyby byl členem vlády, nebo dokonce premiérem, shodilo by nás to v zahraničí. Jsou určité meze, které nelze překročit,“ míní současný šéf diplomacie.

Podobně hovoří i lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Socialisté a lidovci si nedovedou představit pouze to, že by do Strakovy akademie znovu usedli s Babišem, kterého v kauze Čapí hnízdo stíhá policie.

Rakouské volby vyhráli lidovci. Zemi zřejmě povede nejmladší premiér v Evropě

V kuloárech se spekuluje o tom, že pokud ANO vyhraje volby, nominuje na premiéra současného ministra životního prostředí Richarda Brabce. Dříve padalo i jméno Jaroslava Faltýnka. Ten byl však spolu s Babišem a dalšími lidmi obviněn z údajného dotačního podvodu.

Možnou spolupráci s ANO, a to i za předpokladu, že by se Babiš stáhl do pozadí, vylučují opoziční TOP 09 a ODS. „Pokud někdo říká, že s ANO půjde, ale bez Babiše, tak je jen pokrytec. Kdo si uvědomuje realitu, tak ví, že Babiš, hnutí ANO a korporace Agrofert je jeden nedělitelný organismus,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!