Glosa Jany Havligerové: První volební pokuta | E15.cz

Glosa Jany Havligerové: První volební pokuta

Jana Havligerová

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí poprvé natvrdo zasáhl. Za chybu v propagačním letáku – nebyl označen informacemi o zadavateli a zpracovateli – uložil pokutu ve výši 19 tisíc korun. Leták se objevil jako inzerce v příloze dvou týdeníků a v jednom celostátním deníku a k prohřešku se posléze veřejně přiznala ODA. S uloženou pokutou, jak jinak, nesouhlasí a bude se bránit podáním správní žaloby.

Posuzovat oprávněnost zásahu skutečně přísluší jen Krajskému soudu v Brně. Vzhledem k tomu, že úřad politickým subjektům nejčastěji vytýká právě neoznačení volebních materiálů patřičnými informacemi nebo účast ve volební kampani bez předchozí registrace, je ovšem pravděpodobné, že takových případů bude přibývat.

Nabíledni tak je otázka, jestli smyslem nové zřízené instituce opravdu má být trestání prkotin. Úřad tvrdí, že taková pokuta „plní i preventivní funkci správního trestu“. Viděno zvenčí to spíš vypadá jako buzerace. 

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Volby 2020

Krajské volby a 1. kolo voleb do Senátu se konají 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu se koná 9. a 10. října. Přečtěte si, jak se stát členem volební komise a jak získat voličský průkaz.

Krajské volby

Kandidáti do krajů Jak volit v krajských volbách?

Volby do Senátu

Kandidáti do Senátu Jak volit ve volbách do Senátu?

 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!