Ministr financí Ivan Pilný bude jmenován guvernérem ve Světové bance | e15.cz

Ministr financí Ivan Pilný bude jmenován guvernérem ve Světové bance

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vláda v pondělí na svém zasedání jmenuje ministra financí Ivana Pilného (ANO) guvernérem ve Světové bance, Evropské bance pro obnovu a rozvoj a Evropské investiční bance za Českou republiku. Zástupci zemí v radách guvernérů se zpravidla stávají ministři financí členských zemí.

"Jedná se o standardní procedurální postup, jehož cílem je zajistit kontinuitu a operativnost působnosti ministerstva financí České republiky ve výše uvedených institucích, a to z důvodu změny na pozici ministra financí," sdělilo MF.

Pilný se stal ministrem financí 24. května poté, co prezident Miloš Zeman odvolal z postu Andreje Babiše. Odvolání předsedy hnutí ANO z vlády navrhl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), zdůvodnil to pochybnostmi o Babišových příjmech a podezřeními, že vicepremiér obcházel daně či ovlivňoval obsah médií, která dříve vlastnil.

Podle vžité mezinárodní praxe, která byla přijata i ČR, je guvernérem ve Skupině Světové banky za Českou republiku jmenován ministr financí a jeho zástupcem viceguvernér České národní banky. V Evropské bance pro obnovu a rozvoj je guvernérem za ČR ministr financí, kterého zastupuje guvernér ČNB. V Evropské investiční bance je guvernérem za ČR ministr financí, funkce alternáta neexistuje.

Světová banka zabezpečuje finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím s cílem snížit chudobu a zlepšit životní standardy na celém světě. Vrcholným orgánem je Rada guvernérů. Ta se schází na výročních zasedáních, která se konají pravidelně v závěru září a počátkem října. Rada guvernérů schvaluje zásadní dokumenty, jako jsou stanovy a roční účetní závěrku, a přijímá zásadní strategická rozhodnutí. Nejvyšším představitelem managementu Světové banky je její prezident.

Rovněž v případě Evropské banky pro obnovu a rozvoj je nejvyšší orgánem Rada guvernérů. Jsou jí svěřeny všechny pravomoci banky. Většinu svých pravomocí deleguje na Radu ředitelů.

Rada guvernérů Evropské investiční banky vydává všeobecné směrnice pro úvěrovou politiku a uděluje bance zmocnění pro finanční operace mimo EU a pro navýšení kapitálu.

Jmenování nových zástupců České republiky v těchto mezinárodních finančních institucích je třeba potvrdit dopisem předsedy vlády generálním sekretářům těchto organizací.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery