Ministr financí Ivan Pilný bude jmenován guvernérem ve Světové bance | E15.cz

Ministr financí Ivan Pilný bude jmenován guvernérem ve Světové bance

ČTK

Vláda v pondělí na svém zasedání jmenuje ministra financí Ivana Pilného (ANO) guvernérem ve Světové bance, Evropské bance pro obnovu a rozvoj a Evropské investiční bance za Českou republiku. Zástupci zemí v radách guvernérů se zpravidla stávají ministři financí členských zemí.

"Jedná se o standardní procedurální postup, jehož cílem je zajistit kontinuitu a operativnost působnosti ministerstva financí České republiky ve výše uvedených institucích, a to z důvodu změny na pozici ministra financí," sdělilo MF.

Pilný se stal ministrem financí 24. května poté, co prezident Miloš Zeman odvolal z postu Andreje Babiše. Odvolání předsedy hnutí ANO z vlády navrhl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), zdůvodnil to pochybnostmi o Babišových příjmech a podezřeními, že vicepremiér obcházel daně či ovlivňoval obsah médií, která dříve vlastnil.

Podle vžité mezinárodní praxe, která byla přijata i ČR, je guvernérem ve Skupině Světové banky za Českou republiku jmenován ministr financí a jeho zástupcem viceguvernér České národní banky. V Evropské bance pro obnovu a rozvoj je guvernérem za ČR ministr financí, kterého zastupuje guvernér ČNB. V Evropské investiční bance je guvernérem za ČR ministr financí, funkce alternáta neexistuje.

Pilný v politice skončí, na kandidátce ho nahradí Faltýnek

Světová banka zabezpečuje finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím s cílem snížit chudobu a zlepšit životní standardy na celém světě. Vrcholným orgánem je Rada guvernérů. Ta se schází na výročních zasedáních, která se konají pravidelně v závěru září a počátkem října. Rada guvernérů schvaluje zásadní dokumenty, jako jsou stanovy a roční účetní závěrku, a přijímá zásadní strategická rozhodnutí. Nejvyšším představitelem managementu Světové banky je její prezident.

Rovněž v případě Evropské banky pro obnovu a rozvoj je nejvyšší orgánem Rada guvernérů. Jsou jí svěřeny všechny pravomoci banky. Většinu svých pravomocí deleguje na Radu ředitelů.

Zápisník Jany Havligerové: Hlavně že je mír

Rada guvernérů Evropské investiční banky vydává všeobecné směrnice pro úvěrovou politiku a uděluje bance zmocnění pro finanční operace mimo EU a pro navýšení kapitálu.

Jmenování nových zástupců České republiky v těchto mezinárodních finančních institucích je třeba potvrdit dopisem předsedy vlády generálním sekretářům těchto organizací.

Komentář Bohumila Pečinky: Vize a halucinace Andreje Babiše
Glosa Martina Čabana: Čuba a vkus proti pohodlí
Motorová hvězda seriálu Sanitka se vyráběla třicet let. Připomeňte si její různé modifikace

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!