Náklady na účtenkovou loterii bez výher nepřesáhnou 20 milionů | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Náklady na účtenkovou loterii bez výher nepřesáhnou 20 milionů

ČTK

Náklady na účtenkovou loterii bez započtení výher by během prvního roku jejího fungování neměly přesáhnout 20 milionů korun. Vyplývá to z informací zveřejněných ministerstvem financí.

Loterii spustilo ministerstvo financí v neděli, kdy od půlnoci do rána zaznamenalo registraci již několik tisíc účtenek. Celkové statistiky ovšem hodlá MF zveřejňovat vždy po slosování. První bude 15. listopadu z účtenek vystavených během října. Ročně plánuje ministerstvo vyplatit výhry za 64,8 milionu korun.

Start loterie přitom provází kritika. Mobilní aplikace například požaduje v seznamu oprávnění, s nimiž musí uživatel při instalaci souhlasit, přístup k informaci, zda právě probíhá hovor, a k číslu, s nímž je člověk během hovoru ve spojení. Ministerstvo financí uvedlo, že tento nadbytečný požadavek zmizí z aplikace po její aktualizaci, která bude nejpozději v úterý.

Začíná účtenková loterie, láká na miliony i auto. Je to nákladná obludnost, řekl Kalousek

Podle informací z médií byl v neděli také problém se do loterie zaregistrovat a k dispozici nebyla aplikace pro telefony iPhone. "Aplikace je již dostupná pro všechny mobilní platformy," reagovalo v pondělí ministerstvo financí.

Loterii kritizují například i Starostové a nezávislí (STAN), podle kterých ministerstvo financí porušuje zákon tím, že kvůli účtenkové loterii zpracovává rodná čísla obchodníků, navíc prostřednictvím soukromé firmy, aniž by k tomu mělo jejich souhlas.

Starostové proto v ponndělí podali kvůli loterii podnět k prošetření Úřadu pro ochranu osobních údajů a navrhli dočasné pozastavení loterie.

Starostové dali podnět k zastavení účtenkové loterie, údajně porušuje právo na ochranu osobních údajů

Loterie, v níž je hlavní výhrou milion korun, se mohou zúčastnit zaregistrované osoby starší 18 let. Opozice je k zavedení loterie skeptická.

Do loterie lze zaregistrovat pouze účtenky vydané obchodníkem, který eviduje tržby podle zákona o evidenci tržeb. Od jednoho obchodníka lze z účtenek vystavených v jeden den registrovat pouze jednu.

Babišova politika je jako linka na buřty, říká šéf TOP 09 Miroslav Kalousek

Slosování se bude konat každý 15. kalendářní den v měsíci. První výhra bude jeden milion korun, druhá automobil za zhruba 400 000 Kč, třetí 300 000 Kč, čtvrtá 200 000 Kč a pátá 100 000 korun. Dále budou moci lidé získat 20 výher po 20 000 Kč, 1000 výher po jednom tisíci Kč a 20 000 výher po stokoruně.

ET zatím platí pro hotely a restaurace a maloobchodní a velkoobchodní firmy. Do účtenkové loterie tak bude možné zaregistrovat jen jejich účtenky. Obchodníci v ČR v pracovních dnech v systémech MF denně zaregistrují 13 až 15 milionů účtenek, tedy měsíčně kolem 400 milionů.

EET platí pro obchodníky půl roku. Finanční správa již udělila pokuty za 15 milionů korun

Nakupující přetížili systém nového e-shopu diskontu Lidl. Ten za první týden navštívilo sedm set tisíc lidí

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!