EET platí pro obchodníky půl roku. Finanční správa již udělila pokuty za 15 milionů korun

EET

EET Zdroj: čtk

Pokladní systém Storyous
EET pokladna
EET
Účtenka
Andrej Babiš, sněm ANO
11
Fotogalerie

Před půl rokem začala pro firmy a podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu platit elektronická evidence tržeb (EET). Ještě předtím v prosinci začala platit pro restaurace a hotely. Finanční správa přitom za devět měsíců fungování EET provedla 55 624 kontrol a uložila po nich 1688 pokut za 15 milionů korun. Správa zároveň od spuštění systému uzavřela kvůli neplnění EET osm provozoven, dvě již ale obnovily činnost.

Do elektronické evidence tržeb je zapojeno dosud zhruba 155 tisíc podnikatelů, kteří zaevidovali už přes 2,5 miliardy tržeb.

Podle ministerstva EET vedle zavedení kontrolního hlášení přispívá k lepšímu výběru daní, především DPH. S tím souhlasí i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zároveň ale upozornil na to, že vyčíslení příspěvku EET je velmi obtížné.

"Na rozdíl od kontrolních hlášení, jejichž přínos byl pro státní kasu nesporný, se dopad EET zatím jeví spíš na úrovni statistické chyby," uvedl. Příjmy rozpočtu z DPH meziročně ke konci července stouply o desetinu na 153,5 miliardy korun.

Celkově pak podle obchodního ředitele společnosti Bizerba Martina Dvořáka systém EET funguje bez problémů. "V praxi však někteří podnikatelé řeší stále ještě řadu problémů s obsluhou nové technologie nebo propojením vah s pokladními systémy. V posledních měsících navíc čím dál více maloobchodníků řeší výměnu stávajícího pokladního systému za nový," uvedl.

Zároveň upozornil na to, že obcházení zákona je reálným problémem v maloobchodě stejně jako v dalších oblastech spadajících do EET. "Nejčastější triky však registrujeme u drobných stánkových prodejců, kteří se na EET snaží vyzrát hned několika způsoby. Například si tisknou účtenky dopředu nebo zboží zákazníkům darují," dodal.

Třetí fáze EET začne 1. března 2018. Má se týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí také vybraní řemeslníci či další služby.

Zároveň ministerstvo financí 1. října spustí účtenkovou loterii k EET. Úřad si od účtenkové loterie slibuje větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek, a tím zvýšení efektivity EET. Úřad plánuje ročně vyplácet výhry za 65 milionů korun, měsíčně by si soutěžící měli rozdělit zhruba 21 tisíc výher.