Zeman radí Babišovi: vypovězte koaliční smlouvu a začněte razantní předvolební kampaň | E15.cz

Zeman radí Babišovi: vypovězte koaliční smlouvu a začněte razantní předvolební kampaň

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pokud by premiér Bohuslav Sobotka navrhl na post ministryně financí Alenu Schillerovou a pokud by byla kandidátkou hnutí ANO, prezident Miloš Zeman by ji akceptoval. Řekl to dnes při setkání s českými novináři v Pekingu. 

Argumenty proti Schillerové, kterým dominuje její údajná nečinnost ve vyšetřování okolností kauzy jednokorunových dluhopisů, dnes zopakoval místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "Ten návrh mi připadá velmi problematický," uvedl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Řekl, že Schillerová ve Sněmovně velmi suverénně hájila, že dluhopisy se vyšetřovat nemohou. "Ona se s tím velmi ztotožnila, ona je přímý partner pro Finanční úřad. Já si nedovedu představit, že člověk, který to takto odmítal, pak to bude dělat," uvedl dnes dále Zaorálek. Podotknul současně, že jde o jeho osobní názor.

Zeman poznamenal, že trvá na dodržování koaliční smlouvy, protože je staromódní člověk a učil se, že se smlouvy mají dodržovat. "Kdyby byla premiérem, kterého chci upozornit, že mi zatím nikoho nenavrhl, takže ponechává toto místo neobsazené ze svého hlediska, kdyby byla premiérem navržena paní Schillerová a kdyby byla kandidátem hnutí ANO, tak bych neměl problémy s akceptací paní Schillerové, protože by to byla kandidátka hnutí ANO," řekl Zeman.

Pokud by Sobotka Schillerovou nenavrhl, Zeman by patrně řešil situaci podáním avizovaného podnětu k Ústavnímu soudu. "Protože by došlo k již druhému porušení koaliční smlouvy," podotkl. Za první označil návrh na odvolání Babiše bez souhlasu hnutí ANO. 

Když by Sobotka návrh ANO na Schillerovou jako ministryni financí neakceptoval, došlo by podle Zemana k dalšímu hrubému porušení koaliční smlouvy. "Myslím si, že v takovém případě by bylo daleko vhodnější koaliční smlouvu prostě vypovědět. Kdybych já byl předsedou hnutí ANO, tak už dávno toto hnutí není ve vládě a začne razantní předvolební kampaň," poznamenal.

Zeman také během rozhovoru s novináři poznamenal, že oba podněty k ústavnímu soudu, tedy jeho a Sobotky, který chce podat kompetenční žalobu, mohou být staženy, když bude navržena Schillerová.

ANO požádá o dřívější termín rady než Sobtkou navržený čtvrtek

Premiér svolal koaliční radu na čtvrteční podvečer. Hnutí ANO v pondělí na zasedání předsednictva vlády ale požádá o dřívější termín. Dnes to řekla mluvčí vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) Lucie Kubovičová. Situace vyžaduje rychlejší jednání, uvedla.

Sobotka se s Babišem v pátek na jednání mezi čtyřma očima nedohodl na návrhu ANO, aby Babiše ve vedení ministerstva financí vystřídala jeho dosavadní náměstkyně Alena Schillerová a funkce vicepremiéra se ujal ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec.

Jednání mají pokračovat v příštím týdnu. Návrh Sobotky na odvolání Babiše čeká na souhlas prezidenta Miloše Zemana, který se má z cesty do Číny vrátit ve čtvrtek.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video