ANO zahájilo kampaň. Nebudeme zvyšovat daně, slíbil Babiš | E15.cz

Volební kampaň ANO: Daně udržíme, důchody zvýšíme, spalovací motory zachováme

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vládní hnutí ANO zahájilo jako poslední ze sněmovních stran kampaň před říjnovými sněmovními volbami a představilo dlouho očekávaný volební program. Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil voličům, že se za ně bude „rvát do roztrhání těla“. Několikrát se vymezil proti konkurenční koalici Pirátů a STAN a trojkoalici Spolu, které podle něho nemají autentické téma a jsou jen „protibabišovské“.

Hnutí v programu slibuje zvýšení penzí. „V roce 2025 bude průměrný měsíční důchod dvacet tisíc korun měsíčně,“ uvedl Babiš s tím, že strana se zasadí o zachování slev na jízdném pro studenty a seniory. Chce také podpořit pracující seniory, za každý odpracovaný rok navíc se jim má zvýšit důchod o 1,5 procenta. Rodičovský příspěvek chce ANO zvýšit na 400 tisíc korun, dávky se mají valorizovat.

Přes zhoršující se ekonomickou situaci v zemi nenabízí ANO, za které kandiduje ministryně financí Alena Schillerová, konsolidaci veřejných financí. „Budeme bojovat za zachování nízkých daní, nechceme je zvyšovat,“ řekl lídr hnutí ANO. V programu uvádí rušení daňových výjimek a úspory na provozu státu. „Zvýšíme hranici pro povinnou registraci k plátcovství DPH z jednoho milionu na dva miliony korun ročního obratu,“ slibuje ANO.

Hnutí také hodlá zachovat korunu a nechce přijmout euro, je také pro zachování veta v rámci unijního rozhodování. Babiš se také vymezil proti části evropských klimatických plánů.

„Budeme proti návrhu Bruselu, který chce zakázat prodej aut se spalovacím motorem po roce 2035,“ uvedl premiér. „Boj proti klimatické změně nesmí ohrozit naše pracovní místa,“ apeloval. Do zlepšení životního prostředí chce nicméně strana investovat 350 miliard korun, ANO rovněž podporuje projekt gigafactory.

Velkou část programu věnuje vládní hnutí zdravotnictví, kde se podle očekávání zaměřilo na boj proti rakovině. Babiš chce investovat do prevence i léčby, hodlá také získat pro Česko experimentální léky. „Zajistíme výstavbu českého onkologického institutu,“ přislíbil.

ANO chce podobně jako další strany nastartovat bytovou výstavbu. „Stát má své pozemky, zahájíme státní bytovou výstavbu,“ nastínila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Stát má podle ní garantovat úvěry bytovým družstvům, čímž by se měly nájemníkům snížit nájmy až o třicet procent.

Pro nízkopříjmové obyvatele by stát měl zajistit bydlení prostřednictvím modulárních bytů. Do programu Výstavba chce Dostálová kromě obcí pustit i podnikatelský a neziskový sektor.

Babiš nezapomněl na svůj sen o výstavbě administrativního komplexu v Letňanech, kam chce sestěhovat úředníky. Chce také zjednodušit fungování vládních rezortů. „Sloučíme ministerstvo dopravy a ministerstvo průmyslu a obchodu v ministerstvo hospodářství,“ uvádí se v programu. Českou poštu chce ANO transformovat v obchodní korporaci.

Vládní hnutí neskrývá ambice v dopravě. „Do konce roku 2025 se uvede do provozu 294 kilometrů nových dálnic a o dalších 20 kilometrů se rozšíří současné dálnice na šest pruhů,“ píše v programu. 

Strana chce rovněž zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta HDP, a tím splnit závazek NATO. Jak přitom tento týden přiznal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) pro deník E15, Česko v nejbližších letech závazek splnit nedokáže.

Volby se budou konat o druhém říjnovém víkendu. Průzkumům vládne hnutí ANO, v závěsu za ním jsou obě koalice – Spolu složená z ODS, KDU-ČSL a z TOP 09 a dvojblok Piráti a STAN.

Volební lídři 2021: Andrej Babiš (ANO)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video