Kandidáti na prezidenta USA Biden a Trump se utkají ve dvou televizních debatách

Kandidáti na prezidenta USA: Donald Trump a Joe Biden

Kandidáti na prezidenta USA: Donald Trump a Joe Biden Zdroj: ČTK/AP Wilfredo Lee, Jacquelyn Martin

Americký prezident Joe Biden ve sředu oznámil, že je připraven utkat se ve dvou televizních debatách se svým předchůdcem a předpokládaným soupeřem v listopadových volbách Donaldem Trumpem. Bidenova kampaň podle médií navrhla, aby se první duel uskutečnil už na konci června a druhý zkraje září. Trump záhy uvedl, že s termíny souhlasí. Krátce nato Biden dodal, že přijal pozvání na debatu od televize CNN na 27. června a Trumpa opět vyzval. Ten podle stanice Fox News pozvání přijme.

„Donald Trump se mnou v roce 2020 prohrál dvě debaty a od té doby se na debatě neukázal. A teď se tváří, že se se mnou chce utkat znovu. Tak jen do toho, kámo,“ říká Biden ve videu zveřejněném na sociální síti X. „Slyšel jsem, že máš volné středy,“ dodal prezident, zřejmě v odkaze na skutečnost, že Trump musí aktuálně trávit čas u newyorského soudního procesu, který má vždy ve středu volný den.

„Jsem připraven a ochoten debatovat s křivákem Joem ve dvou navržených termínech, v červnu a v září,“ reagoval záhy Trump na své sociální síti Truth Social. Svého rivala, kterého se snaží vykreslovat jako senilního a despotického zároveň, přitom označil za nejhoršího diskutéra, jakému kdy čelil.

Biden brzy reagoval s konkrétním termínem. „Obdržel jsem a přijal pozvání od CNN na debatu 27. června. Je to na tobě, Donalde. Jak jsi řekl: kdekoli, kdykoli a na jakémkoliv místě,“ uvedl Biden na síti X.

Stanice Fox News krátce nato uvedla, že Trump pozvání ve zmíněném termínu hodlá přijmout. „Budu tam,“ řekl Trump Fox News. „Těším se na nádhernou Atlantu,“ dodal.

Dnešní vývoj zřejmě definitivně pohřbívá plán Komise pro prezidentské debaty (CPD), která v posledních dekádách v USA organizovala střety mezi prezidentskými kandidáty. Tentokrát navrhla trojici termínů v září a říjnu. Trumpův štáb se dříve od plánu distancoval s tím, že je to příliš pozdě v kampani.

Televizní debaty jsou po desetiletí nedílnou součástí prezidentských voleb ve Spojených státech, letos se ale nad tímto aspektem kampaně vznášejí otazníky. Biden, který je v 81 letech nejstarším prezidentem v dějinách USA, se vyhýbá tradičním vystoupením v médiích a dlouho se nechtěl k účasti v duelech zavázat. Trump na druhé straně odmítl nastoupit do loňských debat uchazečů o prezidentskou nominaci Republikánské strany.

Vítězství v republikánských primárkách si už Trump zajistil, stejně jako Biden v interním klání Demokratické strany. Spojené státy tak s největší pravděpodobností poprvé po více než 100 letech zažijí prezidentské volby, v nichž jsou dva kandidáti, kteří už za sebou mají působení v Bílém domě.

Formálně ovšem kandidáty republikánů a demokratů do voleb konaných 5. listopadu určí až nominační sjezdy, které jsou na programu v červenci a v srpnu. V září pak začíná v částech USA možnost odevzdat svůj hlas předem a týmy Bidena i Trumpa daly najevo, že chtějí možnost vystoupit v televizní debatě před tímto milníkem.

Kromě termínů dnes Bidenův štáb navrhl i další podrobnosti potenciálních duelů. „Chtějí, aby se debatovalo v televizním studiu, s mikrofony, které se automaticky vypnou, když danému mluvčímu dojde čas. A chtějí, aby u toho byli jen kandidáti a moderátor,“ shrnul deník The New York Times.

V minulé kampani Biden a Trump absolvovali dvě debaty, třetí byla zrušená v návaznosti na Trumpovu nákazu koronavirem. Zejména jejich první duel se nesl ve velmi konfrontačním duchu. Především Trump Bidenovi neustále skákal do řeči, na což jeho soupeř v jednu chvíli reagoval slovy: „Zmlkneš už, chlape?“