Zatopí francouzské volby tamním bankám? ECB je připravena poskytnout nouzové financování | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Zatopí francouzské volby tamním bankám? ECB je připravena poskytnout nouzové financování

ČTK

Evropská centrální banka (ECB) by po prvním kole prezidentských voleb ve Francii mohla v případě potřeby poskytnout nouzové financování tamním bankám, uvedl guvernér rakouské centrální banky a člen Rady guvernérů ECB Ewald Nowotny. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že takovýto krok nebude zapotřebí.

Investoři se obávají, že případný úspěch euroskeptických kandidátů Marine Le Penové a Jeana-Luka Mélenchona by mohl vyvolat otázky ohledně budoucnosti Francie v Evropské unii, rozvířit finanční trhy a způsobit odliv vkladů, píše agentura Reuters.

Nowotny uvedl, že ECB je připravena poskytnout francouzským bankám financování z nouzového programu ELA. "Pokud by určité francouzské banky měly problémy s likviditou, má ECB program ELA. Žádné mimořádné pohyby (ve finančním sektoru) však samozřejmě nepředpokládáme," řekl novinářům na zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) ve Washingtonu.

EU nemá žádný plán B pro případ vítězství Le Penové, i když by zřejmě znamenalo její konec

Francouzské banky mají v současnosti více hotovosti, než potřebují. Podle posledních údajů mají u ECB kromě povinných rezerv uloženy 174 miliard eur (zhruba 4,7 bilionu korun), píše agentura Reuters.

Nowotny upozornil, že "hysterie" kolem francouzských prezidentských voleb je podle jeho názoru přehnaná. Rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling uvedl, že jakékoliv výkyvy na finančních trzích po nedělním hlasování by pravděpodobně byly pouze krátkodobé a že euroskupina, tedy ministři financí členských zemí eurozóny, by na ně zřejmě nereagovala. "Podle zkušeností z minulosti bývá takováto reakce trhů velmi krátká. Nemyslím si, že přijde nějaká reakce ze strany euroskupiny," řekl.

Komu dají hlas francouzští muslimové? Svého kandidáta hledají obtížně, byť se kloní k levici

Autor: ČTK
 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!