Američané se shodli s Rusy, OSN vyšetří chemické útoky v Sýrii

Oficiální začátek společného vyšetřování byl odložen kvůli námitkám Ruska. Rusko podle diplomatů chtělo rozšířit vyšetřování tak, aby zahrnovalo také údajné útoky radikálního Islámského státu v sousedním Iráku.
Souhlas s mezinárodním vyšetřováním přišel ve formě dopisu, který poslal ruský velvyslanec v OSN a nynější předseda rady Vitalij Čurkin generálnímu tajemníku OSN Pan Ki-munovi. Pan doporučoval, aby vznikl nezávislý tříčlenný panel, který by se opíral o experty s možností volného pohybu na celém území Sýrie. List s těmito doporučeními souhlasí.
Podle západních velmocí nese Damašek zodpovědnost za chemické útoky v Sýrii, a to včetně útoků chlorem. Tento plyn není na rozdíl od sarinu zakázán, je však jedovatý a jeho použití jako zbraně je od roku 1997 zakázáno v rámci Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní.
Syrská vláda a Rusko jakožto spojenec syrského prezidenta Bašára Asada svalují vinu za použití jedovatého plynu na povstalce. Syrská vláda i povstalci pak užití chemických zbraní popírají.
V uplynulých měsících se objevily zprávy, že jedovaté látky použil také Islámský stát, který ovládá části Sýrie a Iráku. Nejmenovaný americký činitel britskému zpravodajskému serveru BBC sdělil, že v americké vládě narůstá přesvědčení, že IS chemické zbraně používá i vyrábí.