Bangladéš jedná o návratu Rohingů, z domovů jich uteklo přes 600 tisíc | E15.cz

Bangladéš jedná o návratu Rohingů, z domovů jich uteklo přes 600 tisíc

ČTK

Bangladéš jedná s Barmou o návratu rohingských uprchlíků. V přípravě je dvoustranná dohoda a vzniknout má i společná pracovní skupina, která bude mít repatriaci na starosti. Oznámilo to dnes bangladéšské ministerstvo zahraničních věcí. V Bangladéši se od konce srpna nachází více než 600 tisíc muslimských Rohingů, kteří sem utekli před násilím ve své převážně buddhistické vlasti. Jejich utrpení vyvolalo mezinárodní ohlas.

"Obě země již téměř dosáhly shody na toto téma a zbývá (ještě) pár bodů... doufáme, že se nám podaří uzavřít dohodu," řekl agentuře Reuters poradce bangladéšského ministra zahraničních věcí. K ukončení vojenských operací, které "vedly k systematickému násilí a porušování lidských práv" muslimských Rohingů vyzvalo Barmu minulý týden OSN.

Barmské úřady považují muslimské Rohingy za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně. Příslušníkům menšiny proto úřady odmítají udělit občanství, omezují jejich svobody a neuznávají je jako etnikum.

Oboustranné násilnosti si v barmském Arakanském státě vyžádaly v minulosti tisíce obětí. V srpnu Rohingové zaútočili na vojenská a policejní stanoviště v Arakanském státě, což vyvolalo vlnu represí a jejich masový exodus z Barmy do sousedního Bangladéše.

Bangladéš: Země, kterou pohlcuje moře
Násilí v Barmě. Asijská země je na pokraji válečného konfliktu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!