Brusel znovu varuje, důsledky brexitu by prý byly zcela nepředvídatelné | E15.cz

Brusel znovu varuje, důsledky brexitu by prý byly zcela nepředvídatelné

Šéf UKIP Nigel Farage agituje za Brexit
Šéf UKIP Nigel Farage agituje za Brexit
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vedoucí představitelé institucí Evropské unie dnes znovu varovali před nebezpečím, které by představovalo případné rozhodnutí Britů opustit osmadvacítku. Šéf Evropské rady Donald Tusk v Helsinkách řekl, že takzvaný brexit by byl rizikem pro britské i evropské hospodářství a že jeho důsledky jsou naprosto nepředvídatelné.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zase na ekonomickém fóru v Petrohradu uvedl, že v případě vystoupení Británie z EU se dá čekat období velké nejistoty.

„Nemám pochyb o tom, že přímé důsledky brexitu by byly skutečně nebezpečné pro naše hospodářství, pro Británii i pro zbytek Evropy,“ řekl Tusk, který dnes ve Finsku jednal s tamním premiérem Juhou Sipiläem. „Politické a geopolitické důsledky jsou naprosto nepředvídatelné,“ dodal šéf Evropské rady.

Podle Tuska je navíc vzhledem k blížícímu se referendu v Británii stále složitější zůstat optimistou, protože výsledky průzkumů veřejného mínění v poslední době mírně favorizují zastánce vystoupení z EU. „Je to 50 na 50, možné je úplně všechno,“ řekl.

Také Juncker míní, že hlasování pro brexit by v Evropě odstartovalo období velké nejistoty. Podle něj ale případný odchod Británie z EU nepředstavuje „smrtelné nebezpečí“. Referendum se v Británii bude konat 23. června. Své obavy vyjádřila také britská centrální banka.

Jestliže se britští občané v nadcházejícím referendu rozhodnou pro brexit, tedy vystoupení Británie z Evropské unie, mohlo by to podle ní poškodit světovou ekonomiku. Je také údajně čím dál pravděpodobnější, že v případě brexitu bude dál klesat britská libra, možná i velmi výrazně. Guvernér banky Mark Carney již mezitím reagoval na kritiku, že činí zbytečná varování před ekonomickými riziky brexitu.

Zápis z nejnovějšího zasedání měnového výboru banky rovněž zopakoval, že výsledek historického referenda představuje největší bezprostřední hrozbu pro britské, ale možná i pro světové finanční trhy.

„Hlasování pro vystoupení z EU by mohlo zásadně změnit vyhlídky produkce (ekonomiky) a inflace, a tudíž i vhodné nastavení měnové politiky. Domácnosti by mohly odkládat výdaje a firmy investice, což by snížilo poptávku po pracovní síle a způsobilo růst nezaměstnanosti,“ uvedla rovněž centrální banka v dnes zveřejněném zápisu.

Guvernér Carney mezitím dnes reagoval na kritiku ze strany stoupenců odchodu z EU, kteří jej viní z podpory členství Británie v EU. Britský konzervativní poslanec a šéf kampaně Vote Leave za odchod Británie z EU Bernard Jenkin šéfovi centrální banky napsal, že neudělal dobře, když před několika týdny prohlásil, že odchod Británie z EU by způsobil hospodářský šok. V dopise pak také Carneyho upozornil na pravidla, která mu v době blížícího se referenda zakazují činit „jakákoli veřejná prohlášení“ nebo jiné kroky, které by bylo možné vykládat tak, že guvernér straní některému z táborů.

Reflex

Carney v dnes zveřejněné písemné odpovědi s datem 14. června napsal, že pokud jde o referendum, on sám svůj osobní názor veřejně nevyjádřil. Centrální banka má podle něj povinnost podávat parlamentu i veřejnosti zprávy o tom, jak na základě důkazů posuzuje situaci. Jenkinův dopis je podle guvernéra ukázkou „hlubokého nepochopení nezávislosti centrální banky“.

S podobným varováním jako centrální banka, totiž že britská ekonomika by se v případě brexitu mohla propadnout do recese a libra prudce klesnout, přišlo i ministerstvo financí.

Bývalí lídři britských konzervativců Michael Howard a Iain Duncan Smith a bývalí ministři financí Nigel Lawson a Norman Lamont, kteří jsou pro brexit, dnes ale uvedli, že obě tyto instituce během kampaně před referendem nedokázaly přijít s vyváženou analýzou.

Podle příznivců Británie mimo EU žádná z institucí nevzala v potaz pozitiva, která by podle nich brexit mohl přinést. Británie by se v takovém případě zbavila zátěže tíživé unijní regulace a mohla by vytvářet vlastní obchodní vztahy, tvrdí také.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video