George Soros slaví 90. narozeniny. Varuje před rozpadem EU | E15.cz

Čerstvý devadesátník George Soros varuje před rozpadem Evropy

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jeden z nejznámějších investorů a filantropů na světě i oblíbený až nenáviděný terč populistů a konspiračních teoretiků George Soros dnes slaví 90. narozeniny. Při té příležitosti se svěřil italskému deníku La Repubblica se svými názory na koronavirus, hnutí Black Lives Matter a budoucnost Evropské unie. „Náš kontinent je velmi zranitelný a měl by se mít na pozoru před vnějšími i vnitřními nepřáteli,“ prohlásil mimo jiné.

Kontroverzní americký finančník s maďarskými a židovskými kořeny označil současnou pandemii za „nejhorší krizi od druhé světové války, co nutí lidi dělat rozhodnutí, která jsou špatná pro ně i okolní svět“.

Největší obavy má Soros o zachování současné podoby Evropské unie. Takzvané „šetrné státy“, tedy Rakousko, Nizozemsko, Švédsko, Dánsko a Finsko, jež si vymohly snížení dotací na obnovu evropských ekonomik po koronaviru, obvinil ze sobeckého chování.

Za úhlavní nepřátele evropské integrity nicméně označil maďarského premiéra Viktora Orbána a polského státníka Jarosława Kaczyńského. „Jejich politika odporuje hodnotám, na nichž byla Evropská unie vybudována, a to navzdory faktu, že Polsko a Maďarsko jsou největšími příjemci evropské strukturální pomoci,“ míní. 

Soros má také strach, aby další země nenásledovaly příklad Velké Británie a nezačaly opouštět evropské společenství. Nejvážnější tendence tohoto typu vidí v Itálii, kde se podle něj v osobě političky Giorgie Meloniové a její strany Bratři Itálie dostávají k moci euroskeptici a extrémní pravice.

„Nedokážu si představit Evropskou unii bez Itálie,“ svěřil se investor. Klíčové prý bude, zda Evropa nabídne Italům dostatečnou podporu. 

Unie má ale podle amerického finančníka i vnější protivníky - Rusko a zejména Čínu. Ta je dnes světovým lídrem ve vývoji umělé inteligence a „produkuje kontrolní nástroje, jež představují smrtelnou hrozbu pro otevřenou společnost“.

Soros se domnívá, že starý kontinent je celkově zranitelnější než třeba Spojené státy, které se mohou opřít o svoji ústavu a zavedená pravidla. „Sebevědomý podvodník Trump“ podle Sorose prezidentský úřad nejspíš neobhájí, avšak kvůli pravidelnému porušování Ústavy je prý „stále velmi nebezpečný“.

Poprvé se rovněž veřejně vyjádřil k protirasistickému hnutí Black Lives Matter (v překladu „na černošských životech záleží“). Podle něj se ještě nikdy předtím v dějinách nestalo, aby většina populace uznala, že existuje systematická diskriminace. Na druhé straně odmítl takzvanou cancel culture neboli kulturu rušení, to jest bojkotování osobností a značek, které udělali nebo vyslovili něco, co může být považováno za rasistické či politicky nekorektní. Podle Sorose však jde o „dočasný fenomén“.

 

George Soros (90)

  • Narodil se v Budapešti jako György Schwartz do židovské rodiny. V 16 letech se odstěhoval do Velké Británie a od poloviny 50. let žije trvale ve Spojených státech.
  • V roce 1969 převzal vedení hedgeového fondu Quantum Fund, jehož prostřednictvím desítky let zhodnocoval peníze investorů a sám vydělal miliardy.
  • Podle posledního měření provedeného časopisem Forbes je 162. nejbohatším člověkem na planetě s majetkem v hodnotě 8,3 miliardy dolarů.
  • Významně se angažuje také v mecenášské činnosti a boji za lidská práva. V době komunistické totality třeba podporoval československou Chartu 77. V 70. letech poskytoval univerzitní stipendia černošským studentům v Kapském městě.  
  • Vešel ve známost také coby protagonista internetových dezinformací a nepodložených konspiračních teorií, které ho pravidelně osočují z osnování nejrůznějších globálních událostí. Má být například zodpovědný za migrační krizi.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video