Chudoba mizí ze světa. Výjimkou jsou Spojené státy | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Chudoba mizí ze světa. Výjimkou jsou Spojené státy

Karel Pučelík

Karel Pučelík

Většina studií tvrdí, že chudoba je na ústupu. Roste naopak příjmová nerovnost.

Světová banka uvádí, že v roce 1981 žilo v extrémní chudobě 42 procent světové populace. V roce 2013 to už bylo jen 10 procent. Světová banka očekává další pokles. Informoval o tom server The Economist.

Instituce, která působí zejména v rozvojových zemích, chce chudobu vymýtit do roku 2030. Hrozbou tomuto cíli je příjmová nerovnost, která je v současnosti na vzestupu.

Pokles extrémní chudoby ale neplatí pro všechny země, a to ani pro ty vyspělé. Chudobě ve Spojených státech se ve své knize věnovala profesorka z turínské university Elisabetta Grande. Podle její práce extrémní chudoba v USA dokonce roste. Děje se tak navzdory tomu, že ekonomika se již zotavuje z ekonomické krize. Vinu klade italská profesorka hlavně právě rostoucí příjmové nerovnosti. 

Venezuele docházejí léky, prezident Maduro žádá OSN o pomoc

V USA dle jejího názoru od roku 1976 vzrostla extrémní chudoba o více než tři procenta, pod její hranicí se nachází tedy přes 20 milionů obyvatel. Řeč je ale pouze o extrémní chudobě. „Klasickou“ chudobou je ohroženo mnohem více lidí. Takový člověk nedosahuje ani poloviny mediánu příjmů v zemi. Podle US Cenzus Bureau do této kategorie spadá téměř 15 procent obyvatel.

Spojené státy patří dlouhodobě k zemím s největším poměrem obyvatel ohrožených chudobou i ve statistikách OECD. Nepříliš dobrý je i takzvaný Giniho koeficient, ukazatel rozdělení příjmů uvnitř společnosti. Na škále kde nula představuje úplnou rovnost a jedna úplnou nerovnost dosahují USA hodnoty 0,48 bodu.

Česko patří ke státům s největší rovností nejen ve statistikách OECD, ale také mezi zeměmi Evropské unie, kde zaujímá druhé místo s pouhými šesti procenty obyvatel pod hranicí chudoby. Méně jich má jen Dánsko, a to 5,4 procenta. 

Prohlédněte si odvrácenou tvář Hongkongu a čtvrtě, kde se žije v "rakvích":
Odvrácená tvář Hongkongu, kde se žije v »rakvích«

 

Severní Korea hledá zahraniční investory, chce koupit výletní loď s kasinem

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!