Čína vloží do fondu pro evropské investice miliardy eur

Při závěrečném ceremoniálu na summitu 16+1 v Rize vystoupil i čínský premiér Li Kche-čching

Při závěrečném ceremoniálu na summitu 16+1 v Rize vystoupil i čínský premiér Li Kche-čching Zdroj: Foto Blesk - Jaroslav Šimáček

Premiér Bohuslav Sobotka při závěrečném rozhovoru s novináři v lotyšské Rize
Premiér Sobotka se v Rize po summitu 16+1 sešel se svým čínským protějškem
Při závěrečném ceremoniálu na summitu 16+1 v Rize vystoupil i čínský premiér Li Kche-čching
Při závěrečném ceremoniálu na summitu 16+1 v Rize vystoupil i čínský premiér Li Kche-čching
Summit 16+1: Do lotyšské Rigy přijel i čínský premiér
9
Fotogalerie

Do fondu určeného k financování projektů ve střední a východní Evropě vloží Čína deset miliard eur (270 miliard korun). Oznámila to státní čínská bankovní společnost, která bude peníze zajišťovat. Na vzniku fondu se dohodli zástupci Číny a 16 evropských států na summitu v Rize. Podle premiéra Bohuslava Sobotky není fond z hlediska financování českých projektů prioritou.

Fond by podle Čínské průmyslové a komerční banky, jejíž dceřiná společnost bude zmíněnou částku financovat, měl celkem výhledově získat až 50 miliard eur na investice do projektů například v oblasti infrastruktury či výrobních odvětví. Financován bude čínskými státními penězi, fungovat však bude na tržní bázi a podílet se na něm budou i společnosti z evropských zemí.

Sobotka dnes novinářům v Rize řekl, že Česko nebude do fondu dávat státní peníze, avšak ví o zájmu některých soukromých subjektů vložit do něho své finance. Efektivní vynaložení peněz bude jejich starostí, sdělil premiér.

Podle Sobotky bude fond spíše zaměřen na chudší země regionu, jako jsou státy západního Balkánu. Časem by se však mohl rozrůst a není vyloučeno, že by některé finanční prostředky mohly jít i do ČR, dodal Sobotka.

Čína, která ve střední a východní Evropě podle údajů z Pekingu investovala již pět miliard eur, hodlá na východě Evropy získat nová odbytiště svých výrobků ve chvíli, kdy růst její domácí ekonomiky zpomaluje. Čelí však některým tlakům na omezení čínských investic, například ze strany Německa, nejsilnější evropské ekonomiky.