Cruz už nedoufá v přímou nominaci, nedosáhne prý na ni ani Trump

Ted Cruz

Ted Cruz Zdroj: ctk/AP

Texaský senátor Ted Cruz přiznal, že po dnešní vysoké prohře ve státě New York už nedosáhne na většinu 1237 delegátů, potřebných k automatické republikánské nominaci do boje o Bílý dům. Cruz skončil v newyorských primárkách až třetí a nezískal pro sebe žádného delegáta. Cruz na shromáždění svých stoupenců na Floridě předpověděl, že nadpoloviční většinu delegátů do červencové nominační konference v Clevelandu nezíská ani Donald Trump.

„Po dnešku je jasné, že míříme k bojovné konferenci,“ řekl Cruz s odkazem na to, že pokud Trump skutečně nezíská přes 50 procent delegátů, bude se v dalších kolech hlasovat bez ohledu na výsledky primárek. Vedení Republikánské strany zahájilo dnes na Floridě třídenní konferenci věnovanou pravidlům, jimž by se nominační konference měla řídit. Trump republikánské špičky obviňuje, že volební proces je zmanipulovaný a diskriminující.

Podle delegátů republikánského jednání ve straně sílí hlasy, podle nichž je Trump jako prezidentský kandidát přece jen přijatelný. Připouštějí, že newyorský miliardář by potřebné většiny do nominační konference mohl dosáhnout. Sám Trump by se prý mohl postarat o to, aby zmírnil zlou krev, kterou mezi republikány svými výroky vyvolal, citovala účastníky republikánského sjezdu ve floridském letovisku Hollywood agentura Reuters.

Dobrým znamením pro Trumpa je podle analytiků skutečnost, že republikánské špičky se zatím nesnaží změnit pravidla prezidentské nominace, aby Trumpovi zahradily cestu. Ještě nedávno se přitom hovořilo o tom, že vedení strany využije svého práva a volební pravidla přepíše.

Republikánský sjezd bude trvat tři dny. Své zmocněnce na něj vyslali Trump, Cruz i třetí republikánský kandidát John Kasich. Jejich úkolem je přesvědčit delegáty, že právě jejich volební program stranu přivede do Bílého domu.

Sanders je ze hry

Americká exministryně zahraničí Hillary Clintonová už ve zbývajících primárkách nemusí vyhrát v žádném státě USA, a přesto si může zajistit nominaci Demokratické strany. Její soupeř Bernie Sanders by k nominaci musel získat nejméně 73 procent zbývajících delegátů. Protože demokraté hlasují zásadně podle poměrného zastoupení, může Clintonová získat nominaci i bez dalších vítězství.

Sanders si podle amerických analytiků úterní prohrou ve státě New York velmi zkomplikoval situaci. Se započtením takzvaných superdelegátů, kteří nejsou výsledky primárek vázáni, má Clintonová na svém kontě nyní 1930 delegátů, Sanders 1189. K nominaci je zapotřebí 2383 delegátských hlasů. Clintonové podle AP stačí, aby ve zbývajících primárních volbách získala jen 27 procent delegátů. To se jí může podařit, i když už v žádném státě nevyhraje.

Clintonová má ve srovnání se Sandersem daleko větší podporu superdelegátů, což jsou většinou straničtí funkcionáři nebo aktivisté či dlouholetí členové strany. Za poslední měsíc jí podporu vyjádřilo dalších 33, zatímco Sandersovi jen sedm. Řada superdelegátů navíc zatím své rozhodnutí podpořit Clintonovou tají z obavy před útoky z tábora Sandersových stoupenců.

Sanders prohlašuje, že mnoho superdelegátů nakonec pod tlakem okolností své rozhodnutí změní. Clintonovou ale zatím veřejně podpořilo 502 z nich, Sanderse 38. Žádný z nich dosud své rozhodnutí nezměnil.