Demise kosovského premiéra je jen politický trik, řekl prezident Srbska Vučić | E15.cz

Demise kosovského premiéra je jen politický trik, řekl prezident Srbska Vučić

ČTK

Srbský prezident Aleksandar Vučić označil páteční oznámení demise kosovského premiéra Ramushe Haradinaje za pouhý „politický trik“. Haradinaj rezignaci oznámil v souvislosti s tím, že ho žalobce zvláštního tribunálu v Haagu předvolal jako podezřelého ze spáchání zločinů za války v Kosovu v letech 1998-1999.

Vučić varoval před euforií srbské veřejnosti. Je totiž přesvědčen, že v Haagu Haradinaje do 48 hodin zase pustí. Tento bývalý velitel povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) je v Srbsku považován za válečného zločince jako řada dalších vysoce postavených činitelů Kosova, včetně prezidenta Hashima Thaçiho.

„Rozumím radosti, neřkuli určitému uspokojení, z předvolání Haradinaje. Myslíme si (ale), že důvod k euforii není, protože bereme v úvahu všechna fakta a důsledky tohoto činu a zejména to, jak se budou jak Albánci, tak mezinárodní společenství chovat vůči Srbsku a jeho národu,“ prohlásil Vučić při narychlo svolané dopolední tiskové konferenci.

„Demise Ramushe Haradinaje je politický trik k získání popularity. Bojuje, aby porazil své protivníky v Kosovu. Hrdina, který bojuje, a ostatní nejsou hodni vůdce, který je vede do světlé budoucnosti,“ řekl ironicky srbský prezident. Haradinaj se podle něj vrátí jako „hrdina albánského národa“ a jeho popularita poroste.

Jde už o druhou Haradinajovu rezignaci z pozice šéfa kabinetu kvůli pozvánce do Haagu. Poprvé podal demisi v roce 2005, kdy ho haagský tribunál (ICTY) obvinil z válečných zločinů. V roce 2012 ho ale osvobodil pro nedostatek důkazů. V Srbsku se to mimo jiné dávalo do souvislosti s podezřelými úmrtími některých svědků, proto se nyní také na webu objevily jízlivé poznámky ve stylu, zda zvláštní soud nyní dokáže, aby svědci obžaloby přežili.

Autor: ČTK
 

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!