Erdogan: Přehodnotím vztahy s Evropou, je fašistická jako před válkou | E15.cz

Erdogan: Přehodnotím vztahy s Evropou, je fašistická jako před válkou

ČTK

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že přehodnotí vztahy své země s Evropskou unií po dubnovém tureckém referendu o posílení pravomocí hlavy státu. 

Současná Evropa je podle jeho slov "fašistická a krutá" jako v období před druhou světovou válkou, uvedla agentura Reuters. Místopředseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) Volker Bouffier dnes prohlásil, že Erdogan již není v Německu vítán.

Erdogan prohlásil, že Turecko se již nemůže nechat vydírat hrozbou přerušení přístupových rozhovorů s EU a migrační dohodou, v níž se Ankara zavázala de facto za několikamiliardovou úplatu zamezit toku přistěhovalců z Asie do Evropy. "Toto období skončilo," upozornil turecký prezident.

Erdogan obvinil Merkelovou z nacistických praktik. Tak to už jste přehnali, reaguje ministr zahraničí

Řekl, že bude o vztazích s EU jednat po referendu plánovaného na 16. dubna, a naznačil, že od tohoto hlasování čeká přijetí ústavních změn směřujících k posílení jeho prezidentských pravomocí. Podle Erdogana po hlasování vznikne "velmi rozdílné Turecko".

Podívejte se na rozsáhlé manifesty určené na podporu tureckého prezidenta:

 

 Nejvyšší turecký představitel také vyzval představitele EU, aby se starali o sebe anevměšovali se do toho, že v Turecku stále platí výjimečný stav. Ten byl zaveden po pokusu o převrat z loňského července.

Poté následovaly čistky na všech úrovních státní správy a i v soukromém sektoru, což se projevilo mimo jiné tvrdými zásahy proti médiím. Desetitisíce lidí přišly o práci nebo skončily ve vězení. Tisíce Turků od té doby požádalo o azyl v EU, a to zejména v Německu.

Turecká agitace v Německu bude pokračovat, pokusí se o ní ministři

Erdogan a turečtí ministři také opakovaně kritizují v poslední době hlavně Nizozemsko aNěmecko za to, že tyto země zabránily provádět agitaci na shromážděních určených pro exilové Turky, aby v referendu hlasovali pro změny. Německo v této souvislosti obvinili z nacistických praktik.

Bouffier, který je zároveň ministerským předsedou spolkové země Hesensko, dnes prohlásil, že "už toho bylo dost". "Pan Erdogan a jeho vláda nejsou v zemi vítáni, a tak se tomu nyní musí rozumět," řekl Bouffier v rádiu DLF. Německá média informovala, že Erdogan plánuje ještě v březnu Německo navštívit, aby apeloval na zhruba 1,4 milionu tamějších tureckých imigrantů, kteří mohou volit, aby ústavní změny v referendu podpořili.

Erdogan: Rutte vyhrál v Nizozemsku volby, ale ztratil naše přátelství

Podle Bouffiera by taková návštěva vyvolala vážná bezpečnostní rizika. "Někdo, kdo nás uráží tímto způsobem, nemůže očekávat, že budeme shromažďovat tisíce policistů, aby hochránili," řekl.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!