EU se stále nedokáže shodnout na přerozdělení uprchlíků | E15.cz

EU se stále nedokáže shodnout na přerozdělení uprchlíků

Uprchlíci z Libye (ilustrační foto)
Uprchlíci z Libye (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Share on Facebook Messenger
V otázce přerozdělení uprchlíků mezi jednotlivé členské státy na základě kvót je Evropská unie stále nejednotná, uvedl německý ministr vnitra Thomas de Maizière na závěr neformální dvoudenní schůzky ministrů vnitra šesti nejlidnatějších zemí EU v saském Moritzburgu.

De Maizière uvítal návrh Evropské komise rozdělit uprchlíky v EU prostřednictvím kvót. Podle něj to vytváří dobrý základ pro vznik evropské uprchlické politiky. Musí však podle něj být výrazněji zohledněny výsledky už vykonané práce jednotlivých zemí.

Kromě toho by podle německého ministra měli být přerozdělováni pouze ti uprchlíci, kteří mají naději získat azyl. Například jde o uprchlíky před syrskou občanskou válkou. Všichni ostatní by měli projít azylovým řízením v první přijímací zemi.

Francie a Německo mají výhrady ke kvótám

Německo s Francií už před saskou schůzkou ve společném prohlášení zpochybnily současný návrh Evropské komise, který počítá s unijním přerozdělením 40 tisíc Syřanů a Eritrejců z táborů v Itálii a Řecku.

Berlín s Paříží jsou toho názoru, že plán komise nebere plně v úvahu dosavadní úsilí, které obě tyto země s přijímáním uprchlíků již vyvinuly. Mechanismus dočasného přemístění má být podle nich založen na dvou principech stejné důležitosti: odpovědnosti a solidaritě.

O kvótách se bude ještě jednat, věří řecký ministr

Právě řecký ministr vnitra Dimitris Avramopulos, který se jednání v Moritzburgu účastnil, německo-francouzskou námitku podpořil a zdůraznil, že právě o kvótách ještě bude třeba jednat. Brusel je podle Avramopulose připraven o způsobu přerozdělování uprchlíků ještě jednat.

„Tento návrh (německo-francouzský) je zcela rozumný, když uvážíme, že šest tisíc migrantů do EU přišlo jenom v posledních dnech,“ prohlásil řecký ministr na jednáních, jichž se z EU zúčastnili také ministři vnitra Francie, Itálie, Španělska, Británie a Polska.

Jednotní byli ministři podle Avramopulose v názoru, že je nutné společně bojovat proti pašování lidí, vracet uprchlíky, kteří nemají nárok na azyl, a zapojit do řešení problémů tranzitní země a země původu uprchlíků.

Avramopulos uvítal návrh EK zřídit v Nigeru záchytný tábor, aby byli afričtí uprchlíci ještě na svém kontinentu informováni o šancích na přijetí v Evropě.

Ministři v Moritzburgu hovořili také o dalších tématech, jako jsou společný boj proti terorismu nebo kriminalita na internetu. Některých jednání se zúčastnili také americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová a náměstek amerického ministra vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas.

Počet uprchlíků na milion obyvatel:

Počty přidělených uprchlíků podle návrhu Evropské komise Autor: E15, EK, wikipedia.org

Počet uprchlíků na 1000 km2.

Počty přidělených uprchlíků podle návrhu Evropské komise Autor: E15, EK, wikipedia.org

Sobotka: Kvóty a přerozdělování uprchlíků nejsou řešením
Povinné kvóty a přerozdělování uprchlíků nejsou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) řešením současné migrační krize. Česko s nimi proto nadále nesouhlasí a bude se v rámci Evropské unie snažit, aby neprošly. Evropská komise dnes navrhla, aby další země osmadvacítky v příštích dvou letech převzaly od Itálie a Řecka 40 tisíc žadatelů o azyl. Na Česko by mělo připadnout 1328 lidí.
Balíček konkrétních návrhů a opatření, který dnes zveřejnila Evropská komise a který mimo jiné počítá s povinným přerozdělováním uprchlíků, nebere v potaz závěry dubnové Evropské rady,“ uvedl v tiskové zprávě Sobotka. Zkušenosti z minula podle něj ukazují, že Česko není místem, kde by se uprchlíci z Afriky a Blízkého východu chtěli dlouhodobě usazovat.
Povinné kvóty a přerozdělování uprchlíků bez ohledu na jejich vůli není dlouhodobě udržitelným řešením současné migrační krize,“ je přesvědčen premiér. „Nadále proto trvá pozice české vlády, která nesouhlasí se zavedením povinných kvót a podle toho budeme vystupovat i při společných jednáních s evropskými partnery,“ poznamenal také.
Sobotka zároveň podotkl, že se Česko nechce vzdávat odpovědnosti a je solidární zemí. K ochraně života uprchlíků je prý česká vláda připravena vynaložit veškeré úsilí. Zintenzivní podle něj pomoc uprchlíkům ve třetích zemích.

Migranti jsou ochotní riskovat cokoli za lepší život v Evropě

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.