Google, Facebook a australští vydavatelé se blíží dohodě o placení za zprávy
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Top události
EK tlačí na Maďarsko
Evropská komise požaduje, aby Budapešť zreformovala zákony upravující zadávání veřejných zakázek. Ty současné údajně vykazují „systémové nesouměrnosti“. Brusel tím údajně podmiňuje vyplacení peněz ze společného záchranného balíku na podporu evropských ekonomik po koronakrizi ve výši 750 miliard eur. S odvoláním na interní dokument EK to uvedla agentura Reuters. Budapešť ovšem existenci tohoto požadavku popírá. Vláda premiéra Viktora Orbána čelí v posledních letech čím dál tím intenzivnější kritice ze strany orgánů EU kvůli porušování principů právního státu.
Katalánští separatisté posílili
V severovýchodním španělském regionu Katalánsko, který dlouhodobě usiluje o nezávislost, se v neděli konaly volby do tamního parlamentu. Podle předběžných výsledků by v nich měla zvítězit Katalánská socialistická strana, která vystupuje proti samostatnosti. Trojice separatistických stran – Republikánská levice Katalánska, Společně pro Katalánsko a Kandidátka lidové jednoty – nicméně také posílila a dohromady by si v parlamentu měla udržet většinu. Separatisté by nově měli obsadit 74 ze 135 parlamentních křesel namísto dosavadních sedmdesáti.
Z trhů a burz
Spor téměř urovnán
Zajímavé dnes bude sledovat akcie Alphabetu a Facebooku. Technologické giganty jsou blízko dohody s australskými vydavateli týkající se licenčních poplatků za využívání zpravodajského obsahu. Uvedl to australský ministr financí Josh Frydenberg, který o víkendu jednal s šéfy Googlu a Facebooku – Sundarem Pichaiem a Markem Zuckerbergem.
„Dosáhli jsme velkého pokroku,“ řekl Frydenberg. Nedávný spor mezi obřími internetovými korporacemi a australskou vládou, která plánovala zavedení zákona, jenž by technologické firmy k placení za obsah donutil, se tak začíná urovnávat. Podobný zákon nedávno začala chystat Evropská unie.
Brexit poškodil letecké dopravce
Britské letecké společnosti, například Titan Airways, Jota Aviation či Loganair, si stěžují, že jsou kvůli brexitové dohodě znevýhodněny oproti konkurenci z EU. Ta má při létání do Velké Británie daleko větší volnost, než když britské firmy létají do Evropy. Aerolinky prý kvůli tomu přicházejí o mezinárodní kontrakty, a pokud se situace nezmění, budou muset hromadně propouštět. V neděli na to upozornil britský deník The Guardian. Letecké společnosti chtějí spustit kampaň, která by pobrexitová pravidla změnila.
Tweet dne
I salute the Republican Senators who voted their conscience and for our Country.
— Nancy Pelosi (@SpeakerPelosi) February 13, 2021
Other Senate Republicans’ refusal to hold Trump accountable will go down as one of the darkest days and most dishonorable acts in our nation’s history.
„Klaním se republikánským senátorům, kteří hlasovali podle svého svědomí a pro naši zemi. Odmítnutí ostatních republikánů uznat Trumpa odpovědným se zapíše jako jeden z nejtemnějších dnů a nejméně čestných činů v dějinách našeho národa.“
Demokratická předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová nesouhlasí s tím, že bývalý prezident USA Donald Trump o víkendu ustál i druhý pokus o impeachment. Pelosiová nicméně vyzdvihuje, že pro Trumpovo odsouzení hlasovalo i sedm členů jeho vlastní strany.
Stane se dnes
- Slovinský parlament bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Janeze Janši. Výsledek je těžko předvídatelný, neboť opozice nesehnala dostatek hlasů a doufá v pomoc přeběhlíků z řad vládní koalice.
- Světová obchodní organizace WTO si má oficiálně zvolit novou šéfku. Očekává se, že se jí stane bývalá nigerijská ministryně financí Ngozi Okonjová-Iwealová, která tak bude první ženou a zároveň Afričankou v čele této organizace.
- Proběhne videokonference ministrů financí eurozóny.