Haitský prezident Jovenel Moïse byl zastřelen. | e15.cz

Haitský prezident Jovenel Moïse byl zastřelen. Napadla ho skupina útočníků v jeho rezidenci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Skupina útočníků ve středu brzy ráno zastřelila haitského prezidenta Jovenela Moïseho. Oznámil to haitský premiér Claude Joseph. Útočníci prezidenta zavraždili v jeho soukromé rezidenci v hlavním městě Port-au-Prince. Při útoku byla zraněna také prezidentova manželka, která byla převezena do nemocnice. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Předseda vlády vyzval obyvatele tohoto ostrovního státu v Karibském moři ke klidu. Premiér označil vraždu za „otřesný, nelidský a barbarský čin“. Uvedl, že policie a úřady mají situaci na ostrově pod kontrolou. „Prezidenta zabili u něj doma cizinci, kteří mluvili anglicky a španělsky,“ uvedl dál premiér. 

V pondělí Moïse pověřil sestavením nové vlády Ariela Henryho. Úkolem nového kabinetu bylo uspořádat letos transparentní parlamentní volby. K tomu Haiti dříve vyzvaly OSN, Spojené státy či Evropská unie. Od roku 2020 prezident vládl skrz dekrety, protože parlament byl rozpuštěn.

Podle reportérky stanice France 24 Amélie Baronové zemi nyní hrozí ústavní krize. Poukázala na to, že Henry ještě nenastoupil do úřadu premiéra. „Podle haitské ústavy při uvolnění úřadu vykonává prezidentské pravomoci předseda nejvyššího soudu, který ale nedávno zemřel,“ uvedla.

V hlavním městě panoval klid a v ulicích nebyly zesílené policejní hlídky či armáda, informovala agentura AFP. Podle agentury EFE byl přerušen provoz na mezinárodním letišti v Port-au-Prince.

Nebyl schopen reagovat na krizi, tvrdí kritici

Vražda prezidenta Haiti přichází v době, kdy se tento stát, jenž patří k nejchudším v Karibiku, nachází v silné politické a ekonomické krizi, uvedla agentura AP. Stát čelí nedostatku jídla a pohonných hmot. V posledních měsících na ostrově silně narůstá aktivita kriminálních gangů. Kvůli násilí muselo několik tisíc obyvatel hlavního města opustit svá bydliště. Častou aktivitou gangů jsou také únosy.

Útok odsoudily Spojené státy, které jsou největším dárcem zahraniční pomoci Haiti. Britský premiér Boris Johnson uvedl, že je útokem zhrozen. Sousední Dominikánská republika oznámila, že okamžitě zavírá svou suchozemskou hranici s Haiti, a Kolumbie vyzvala Organizaci amerických států, aby na ostrov poslala svou misi.

Třiapadesátiletý Moïse byl v úřadu od roku 2017, poslední roky jeho mandátu ale doprovázela kritika, že nebyl schopen reagovat na krizi, ve které se Haiti nachází. Opozice vyzvala Moïseho, aby odešel z úřadu kvůli sporům ohledně trvání jeho mandátu. Před vstupem do úřadu Moïse působil jako podnikatel.

Podle kritiků nebyl Moïse schopen reagovat na krizi, ve které se Haiti nachází. Spory také vyvolalo trvání jeho mandátu. Opozice letos v únoru jmenovala prozatímním prezidentem země nejstaršího soudce nejvyššího soudu Josepha Mécènea Jeana-Louise, protože podle ní již mandát Moïseho skončil. Moïse ale tvrdil, že mu mandát končí až za rok, v tom s ním souhlasily například i Spojené státy či Organizace amerických států.

Letos v únoru Moïse prohlásil, že unikl pokusu o atentát. Policie kvůli tomu zatkla dvě desítky lidí, včetně soudce nejvyššího soudu Ivickela Dabrésila a šéfky generální policejní inspekce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery