Hongkong se chystá na další protesty | E15.cz

Hongkong se chystá na další protesty

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Obyvatelé Hongkongu se chystají opět vyjít do ulic demonstrovat proti kontroverznímu návrhu čínského zákona o vydávání zločinců. Po nedělních demonstracích vyrazí znovu již zítra. Chtějí vyjádřit svůj odpor vůči legislativě, na jejíž základě by bylo možné vydávat zločince i do zemí, se kterými Hongkong nemá žádnou dohodu, například do Číny. Právě ve středu bude legislativní proces pokračovat druhým čtením.

Opozice argumentuje tím, že návrh zákona je součástí snah Číny na posílení vlivu ve zvláštní administrativní oblasti. Tržní kapitalistický systém má v Hongkongu podle úmluv fungovat minimálně do roku 2047, již od nástupu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga však podle lidskoprávních organizací vliv Číny posiluje.

Šéfka hongongské administrativy Carrie Lamová jakékoliv tlaky po nedělních demonstracích odmítla s tím, že „práva a svobody jsou silnější, než kdy byly“. Odmítla také požadavky až milionu protestujících na to, aby se vzdala své funkce.

Nervozitu vyvolává návrh i mezi byznysmeny, kteří otevřeně vládu požádali o přehodnocení návrhu. „Důvěryhodnost Hongkongu je v současnosti na hraně,“ uvedla pro server CNBC Tara Josephová z Americké obchodní komory v Hongkongu s tím, že by mělo být obecným zájmem zachovat oblast jakožto důležité obchodní centrum.

Čína označila legislativní proces za „vnitřní záležitost Hongkongu“, státní média však za původce negativních nálad označila především tamní opozici. Například deník China Daily zmínil působení „zahraničních sil“, které mají na demonstranty vliv.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video