Investoři ztratili zájem o bondy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Investoři ztratili zájem o české dluhopisy

Investoři ztratili zájem o české dluhopisy
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Vládním dluhopisům ubírají na atraktivitě klesající sázky na tvrdší korunu.

Zahraniční investoři couvají z českých státních bondů. Koncem prvního čtvrtletí drželi dluhopisy české vlády za 518 miliard korun, tedy nejméně od konce devizových intervencí. Jen za březen ubyly z jejich portfolií papíry za bezmála třicet miliard korun. Důvodem je nezájem o spekulaci na další posilování české měny. Právě státní dluhopisy totiž zahraničním investorům doposud sloužily jako čekárna na kurzové zisky z tvrdší koruny.

Březnový odliv zahraničního kapitálu z českých bondů byl podle statistik ministerstva financí třetím nejsilnějším měsíčním propadem za uplynulý rok. Část investorů přitom peníze z prodeje bondů stáhla z Česka, čímž zatlačila na kurz koruny. „Zahraniční investoři se zřejmě zbavovali dluhopisů české vlády ve snaze připravit si půdu k prodeji české koruny. Přinejmenším část investorů přestala vidět v koruně ziskovou příležitost,“ říká hlavní ekonom banky UniCredit Pavel Sobíšek.

České spořitelně výrazně vrostl zisk. Pomohly hlavně úvěry

Koruna během dubna zažila svůj nejprudší propad od loňského uvolnění kurzu, když ze své nejsilnější úrovně v polovině měsíce postupně oslabila o dvě a půl procenta. Doposud přespolní spekulanti obvykle ukládali peníze z prodeje dluhopisů u domácích bank, což nemělo vliv na kurz koruny. „Odliv části investorů z korunového trhu způsobil propad české měny, protože trh tento pohyb nebyl schopen absorbovat,“ říká ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Vývoj objemu a podílu českých státních dluhopisů v zahraničních rukáchVývoj objemu a podílu českých státních dluhopisů v zahraničních rukáchAutor: E15

Motivace držet korunu během uplynulých měsíců podstatně zeslábla. Příčinou je názor trhu, že ČNB zpomalí v tempu zvyšování úrokových sazeb. „Po posledním zvýšení sazeb se na další růst nepospíchá, v tomto kontextu dochází k poklesu očekávání vůči růstu koruny,“ dodává ekonom BH Securities Štěpán Křeček. I tak je objem státních dluhopisů v cizích rukách stále takřka trojnásobný oproti začátku devizových intervencí v listopadu roku 2013.

Tlak na korunu tak může pokračovat. „Pokud se ve světové ekonomice nebo na globálních trzích objeví nějaký velký problém, koruna může i přes aktuální prognózu ČNB propadnout klidně i zpět ke 27 korunám za euro,“ připomíná Dřímal.

V úvahu letos přichází jedno zvýšení sazeb, prohlásil Rusnok

Euro bude podle prognózy ČNB do konce roku za 24,60 koruny

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!