Írán podporuje diplomatické řešení svého jaderného programu, řekl Arakčí

Ministr zahraničí Abbás Arakčí (vpravo)

Ministr zahraničí Abbás Arakčí (vpravo) Zdroj: profimedia

ČTK
Diskuze (0)

Írán nadále podporuje diplomatické řešení rozporů kolem svého jaderného programu, řekl dnes podle agentur AFP a Reuters šéf íránské diplomacie Abbás Arakčí. Dodal však, že íránská spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) bude mít novou podobu a hlavní slovo v ní bude mít Teherán. Ten si také ponechá právo na obohacování uranu a budování svých vojenských kapacit.

"Nepřerušili jsme naší spolupráci s MAAE, ale bude mít novou podobu," řekl Arakčí zahraničním diplomatům v íránské metropoli. Dodal, že přístup do bombardovaných jaderných zařízení představuje bezpečnostní riziko a že íránské úřady budou prověřovat také bezpečnost jednotlivých inspektorů MAAE.

Íránský parlament odhlasoval na konci června zákon, který pozastavoval spolupráci s MAAE. O několik dní později ale Arakčí uvedl, že Írán je nadále vázán Smlouvou o nešíření jaderných zbraní (NPT).

Nově však podle tohoto zákonu bude jakákoliv inspekce jaderných zařízení ze strany MAAE muset získat povolení od íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti.

"Íránská islámská republika si za všech okolností ponechá své vojenské kapacity," řekl dále Arakčí a zdůraznil, že o této otázce Írán nebude vůbec jednat. Myslel tím podle AFP především íránské balistické rakety, které jsou schopné zasáhnout izraelské území. Předmět diplomatických rozhovorů tak bude pouze jaderný program, o kterém Teherán tvrdí, že slouží výhradně civilním účelům.

Izrael 13. června rozsáhlým leteckým úderem zaútočil na íránskou jadernou a vojenskou infrastrukturu a další objekty. Deklarovaným cílem úderů bylo zničení íránského jaderného a raketového programu. Útok zahájil každodenní izraelsko-íránské vzájemné vzdušné útoky. Do konfliktu se leteckými údery na tři jaderná zařízení jednorázově zapojily i Spojené státy. V noci na 24. června oznámil americký prezident Donald Trump příměří mezi Izraelem a Íránem, které je dodržováno.

Útok na Írán ale ohrozil jednání mezi Teheránem a Washingtonem. V roce 2015 Írán podepsal se světovými mocnostmi - USA, Čínou, Ruskem, Německem, Francií a Británií - dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán (JCPOA). Ta mírnila sankce vůči Íránu a umožňovala mu obohacovat uran maximálně na 3,67 procenta. Trump od ní ale během svého prvního funkčního období v roce 2018 odstoupil. Jednání o obnovení dohody od té doby stagnují, situace se obzvlášť vyostřila po izraelských a amerických útocích.

Dnes ale Arakčí naznačil, že Teherán je připraven na obnovení jaderných rozhovorů. "Přezkoumáme načasování, umístění, formu, obsah a požadované záruky," řekl diplomatům.

Začít diskuzi