Írán popravil opozičního novináře kvůli protivládním demonstracím

Írán popravil opozičního novináře Rúholláha Zama.

Írán popravil opozičního novináře Rúholláha Zama. Zdroj: Reuters

Írán popravil opozičního novináře Rúholláha Zama.
Írán popravil opozičního novináře Rúholláha Zama.
Írán popravil opozičního novináře Rúholláha Zama.
4
Fotogalerie

V Íránu popravili v sobotu ráno opozičního novináře Rúholláha Zama, který žil několik let v exilu ve Francii a provozoval web kritický k íránské vládě. Informovala o tom agentura Associated Press. Zam byl letos v Íránu odsouzen k trestu smrti za podněcování k násilnostem při protivládních protestech na přelomu let 2017 a 2018. Jeho popravu dnes kritizovala mimo jiné organizace Reportéři bez hranic, která vyjádřila rozhořčení nad dalším zločinem íránské justice.

Podle organizace Amnesty International byl Zam odsouzen ve vykonstruovaném procesu na základě vynucených doznání. Verdikt kritizovala i Francie, která udělila Zamovi politický azyl poté, co ze své vlasti utekl. Loni byl ale zatčen, není jasné kde. Íránské revoluční gardy uvedly, že ho zadržely při složité tajné operaci. Neuvedly ale, kde se operace odehrála. Server BBC v sobotu napsal, že byl zatčen po návratu do vlasti.

Zam byl odsouzen letos v červnu. Tento týden nejvyšší soud trest smrti potvrdil. „Je to závážný útok na svobodu slova a vyjadřování,“ uvedlo k tomu francouzské ministerstvo zahraničí. Íránské úřady Zama vinily také ze spolupráce s agenty tajných služeb USA a Francie a ze špionáže ohrožující bezpečnost íránského lidu. Celkem byl shledán vinným ve 13 bodech obžaloby.

Zam, který byl synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, provozoval populární zpravodajský kanál Amadnews. Na webu sdílel videa z protestů i informace o nepravostech či korupci íránských politiků. Na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl jeho kanál 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady web posléze zablokovaly s tím, že podněcoval násilné povstání. Později ale stránky začaly fungovat pod jiným názvem.

Masové demonstrace, kvůli nimž byl Zam odsouzen, vypukly na konci roku 2017 původně kvůli zdražování. Posléze přerostly v protivládní protesty. Úřady reagovaly blokováním sociálních sítí, při policejních zásazích zemřelo přes 20 lidí a tisíce dalších skončily ve vězení. Teherán události, které trvaly do ledna 2018, označil za spiknutí organizované ze zahraničí.