Japonsko má nového císaře. Císař Naruhito převzal panovnické insignie | E15.cz

Japonsko má nového císaře. Císař Naruhito převzal panovnické insignie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nový japonský císař Naruhito, který se o půlnoci ujal trůnu po otci Akihitovi, ve středu slavnostně převzal panovnické insignie, mezi nimiž jsou posvátný meč, císařský klenot a pečeti. Ve svém projevu Naruhito ocenil vládu svého otce a prohlásil, že bude pokračovat v jeho cestě a stejně jako on bude usilovat o mír a bude stát po boku japonského lidu.

Naruhito podle médií rovněž slíbil, že se bude řídit poválečnou ústavou Japonska, která zbavila císaře politické moci, a bude plnit roli symbolu národní jednoty.

Naruhitův otec Akihito jako první z japonských panovníků nebyl považován za živého boha a ve srovnání se svými předchůdci se snažil být blíže svým poddaným. Vyzdvihován je i za to, že se za své vlády snažil zmírnit bolestné vzpomínky na druhou světovou válku, v níž bylo Japonsko součástí osy Berlín-Řím-Tokio a spáchalo na okupovaných územích řadu zločinů.

"Slibuji, že budu jednat v souladu s ústavou a plnit své povinnosti jako symbol státu a jednoty, přičemž budu vždy stát při japonském lidu a budu v myšlenkách s ním. Upřímně se modlím za štěstí a další rozvoj národa, jakož i za světový mír," řekl nový císař.

Ceremonie, při které 59letý Naruhito korunovační insignie převzal, se podle tradice nesměly zúčastnit ženské příslušnice císařské rodiny, tedy ani Naruhitova choť Masako a dcera Aiko. Přítomni tak byli jen dospělí mužští členové císařské rodiny, Naruhitův bratr a nyní korunní princ Fumihito a jeho strýc princ Hitači.

Obřad ale přeci jen poprvé mohla sledovat žena. Hosty císařské rodiny totiž byli vládní ministři, včetně ministryně Sacuki Katajamaové. Co se týče pohlaví neurozených občanů, císařský palác žádná pravidla nestanovuje, uvedla agentura AP.

Zákaz účasti ženských příslušnic císařské rodiny znovu přitáhl pozornost k patriarchálním tradicím císařské rodiny a zákonu, který v Japonsku - na rozdíl od řady dalších zemí světa - zajišťuje dědictví trůnu jen v mužské linii. Japonsko má nyní pouhé dva dědice trůnu, z nichž jednomu je 83 let.

Pětaosmdesátiletý císař Akihito v úterý rezignoval ze zdravotních důvodů, odchod oznámil už v roce 2016. Stal se tak prvním japonským panovníkem, který se za posledních 200 let vzdal chryzantémového trůnu. Nyní mu podle AP náleží titul emeritní císař.

Naruhito se stal císařem o půlnoci místního času (úterý 17:00 SELČ), insignie pak formálně převzal až dnes ráno místního času. K nástupu na trůn mu blahopřál japonský premiér Šinzó Abe i americký prezident Donald Trump, který se chystá tento měsíc Japonsko navštívit. Gratulace zaslali také prezidenti Jižní Koreje a Číny, tedy zemí, které mají špatné vzpomínky na někdejší japonskou okupaci.

Ceremoniály spojené s nástupem nového císaře na trůn potrvají až do podzimu.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video