Je hrozný. Trump opět kritizoval šéfa Fedu, Powell by podle něj měl okamžitě rezignovat
Americký prezident Donald Trump v úterý znovu kritizoval šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Trump uvedl, že by měl Powell okamžitě rezignovat. Podpořil také případné vyšetřování Kongresu, zda předseda Fedu při senátním slyšení minulý týden lhal zákonodárcům. Informovala o tom agentura AP.
Trump na úterním zasedání vlády odpovídal na otázku novináře, zda by měl být šéf americké centrální banky vyšetřován kvůli možnému lhaní zákonodárcům. „Myslím, že je hrozný,“ zopakoval prezident svůj dlouhodobě známý názor na Powella. Toho často kritizuje za opatrnost Fedu při snižování úrokových sazeb.
Začátkem tohoto týdne prezident poslal předsedovi Fedu ručně psaný dopis, v němž uvedl: „Stál jste USA majlant - a nadále stojíte.“ Zároveň upozornil, že úrokové sazby v USA jsou stále vyšší než v mnoha jiných velkých ekonomikách.
Trumpovi spojenci v Kongresu se v posledních dnech zaměřili na rekonstrukci budovy Fedu, což agentura AP označila za “novou frontu v útocích administrativy na Powella„.
Šéf Fedu na slyšení vedeném předsedou bankovního výboru Senátu Timem Scottem odpovídal na otázky stran tohoto projektu poté, co jej bulvární list New York Post přirovnal k paláci ve Versailles.
Záměrem je modernizovat sídlo a nedalekou budovu, kterou Fed zakoupil, a konsolidovat pracoviště centrální banky, aby se mohla zbavit některých pronájmů mimo areál.
“Není tu žádná VIP jídelna,„ řekl Powell senátorům. “Není tu nový mramor. Nejsou tu speciální výtahy. Nejsou tu nové vodní prvky. Nejsou tu včelí úly ani zahrady na střešních terasách,„ dodal.
Přinejmenším jedno z těchto tvrzení je ale podle serveru Politicosporné. Podle dokumentů předložených plánovací komisi hlavního města totiž plánovala centrální banka od roku 2021 pro dokončené sídlo “dva páry vegetačních střešních ploch„.
V dubnu server CNBC napsal, že Trumpovy útoky na šéfa Fedu a tlak na snižování sazeb vyvolávají otázky ohledně nezávislosti centrální banky. Kritika šéfa Fedu ze strany hlavy státu se tehdy stupňovala a prezidentův ekonomický poradce Kevin Hassett následně uvedl, že Bílý dům zkoumá, za jakých okolností by Trump mohl Powella odvolat. Tyto výroky rozkolísaly trhy a americké akcie se prudce propadly.
Na začátku dubna pak Trump ujistil, že Powella neodvolá před koncem funkčního období v květnu 2026. V červnu se však objevily spekulace, že by příštího předsedu Feda mohl veřejně oznámit v předstihu a zároveň jej jmenovat na uvolněné místo v radě guvernérů.
Trump by tak podle agentury Reuters mohl oslabit Powellovu autoritu a vytvořit jakéhosi stínového šéfa Fedu, který by prosazoval jinou měnovou politiku. Jedním z možných kandidátů je ministr financí Scott Bessent, který ale označil pojem stínový předseda Fedu za přehnaný.
Nejbližší příležitostí ke změně složení rady guvernérů Fedu je podle Bessenta konec mandátu Adriany Kuglerové na počátku roku 2026. Powellův mandát v čele instituce sice končí v květnu téhož roku, ale jeho členství v radě končí až v roce 2028.
Trump současně zdůraznil, že na post nehodlá jmenovat nikoho, kdo nebude podporovat razantní snižování úrokových sazeb. Šéf Bílého domu trvá na tom, že základní sazba by měla být snížena ze současného rozmezí 4,25 až 4,50 procenta na jedno procento. Vedení Fedu zatím letos plánuje mírné snížení o půl procentního bodu a chce vyčkávat, zda Trumpova celní politika znovu nevyvolá inflační tlaky.