Obchodní válka: Trump podepíše první dohodu v polovině ledna | E15.cz

Konec obchodní války se blíží. Trump podepíše první dohodu s Čínou v polovině ledna

ČTK

Americký prezident Donald Trump na twitteru oznámil, že 15. ledna v Bílém domě podpisem stvrdí výsledek první fáze jednání o americko-čínské obchodní dohodě. Dodal, že později v Číně otevře druhou fázi jednání.

"Podepíši 15. ledna naši velmi rozsáhlou obchodní dohodu první fáze s Čínou. Ceremonie se bude konat v Bílém domě. Budou přítomni vysocí čínští představitelé," uvedl americký prezident na twitteru. "Později odcestuji do Číny, kde začnu druhou fázi (jednání)," dodal Trump, aniž by svou cestu blíže časově určil.

Čínský list South China Morning Post v pondělí napsal, že do Washingtonu tuto sobotu odcestuje čínský vicepremiér Liou Che a podepíše tam dílčí obchodní dohodu. S odvoláním na obeznámený zdroj deník tvrdil, že čínská delegace se ve Washingtonu zdrží do poloviny příštího týdne.

Peking ani Washington zatím nezveřejnily příliš konkrétních informací o obsahu dokumentu, který má podle agentury Reuters 86 stran.

Plán dosáhnout dílčí dohody oznámil Trump nejprve v říjnu. Zástupci obou stran pak několik týdnů dokument dokončovali. Uzavření první fáze obchodní dohody oznámili 13. prosince. Podle serveru Business Insider se další jednání mezi Washingtonem a Pekingem odehraje nejméně ve dvou fázích.

Spojené státy a Čína spolu od loňska vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla.

Autor: ČTK
 

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!