Kvůli Trumpovi. EU hledá plán B a otevírá si nové trhy | E15.cz

Kvůli Trumpovi. EU hledá plán B a otevírá si nové trhy

Ondřej Souček

Dlouholeté partnerství mezi Spojenými státy a Evropou dostává trhliny a starý kontinent pro své exportéry hledá nové odbytiště. Poté, co Evropská unie uzavřela dohodu o volném obchodu s Japonskem, Kanadou a Mexikem, je teď na řadě Austrálie.

Spojené státy a Evropa procházejí značným ochlazením vztahů. Nyní se zdá, že Evropská unie na politiku izolacionismu a protekcionismu Spojených států začala reagovat, píše agentura Bloomberg. Ve druhé polovině června EU otevřela jednání o větší liberalizaci obchodu s Austrálií, a to jen krátce poté, co na ní Spojené státy uvalily cla na hliník a ocel.

Evropská unie je už nyní druhým největším obchodním partnerem Austrálie, prvním je Čína. Dojednaná dohoda, která by zahrnovala i Nový Zéland, by podle Evropské komise mohla do roku 2030 navýšit HDP Evropské unie o 4,9 miliardy eur. Smlouva by se měla týkat strojírenství, automobilů, elektronických zařízení, chemických výrobků i kovů.

V pátek to začne. Peking uplatní cla na americké zboží, uvádí Reuters

Jak velký problém pro EU znamená přístup amerického prezidenta Donalda Trumpa, ukázal červnový summit G7, na němž jednali lídři nejvyspělejších ekonomik. Neshody mezi americkým prezidentem a zbytkem skupiny byly tak velké, že Trump nakonec stáhl podporu závěrečného prohlášení, čímž ještě více rozlítil své partnery.

Už dříve se prezident EU Donald Tusk vyjádřil v tom smyslu, že se Evropská unie musí Bílému domu postavit. Všechny uzavřené i projednávané dohody vysílají jasnou zprávu, že EU a její partneři jsou pro zachování globalizace a otevřeného obchodu, řekla komisařka EU pro obchod Cecilia Malmströmová. „Potřebujeme mnoho spojenců, aby nám pomohli dosáhnout tohoto cíle,“ dodala Malmströmová.

Obchodní partneři EUObchodní partneři EUAutor: E15

Už v minulém roce EU dojednala dohodu s Japonskem a novou smlouvu o volném obchodu má také s Kanadou. Dohoda už zčásti vešla v platnost v minulém roce, její zbytek ještě musí ratifikovat jednotlivé státy. Na konci dubna EU podepsala další dohodu o volném obchodu s Mexikem a nyní je na řadě Austrálie. „V této složité době je potěšující vidět, že Austrálie s námi sdílí pozitivní přístup k mezinárodnímu volnému obchodu – tedy, že dobré obchodní dohody jsou výhodné pro obě strany,“ řekla eurokomisařka Malmströmová.

Čína výrazně snižuje cla na dovoz aut. Plánuje ale zavést nové tarify na vozy z USA
Kanada vrací úder Trumpovi: zavede cla na ocel, hliník, ale i kečup nebo whiskey

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!