Kyjev: Rusko výrazně omezilo vojenskou pomoc povstalcům | E15.cz

Kyjev: Rusko výrazně omezilo vojenskou pomoc povstalcům

Kyjev: Rusko výrazně omezilo vojenskou pomoc povstalcům
Ukrajinský voják u Doněcku
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Rusko podstatně omezilo dodávky vojenského materiálu východoukrajinským povstalcům. V Kyjevě to oznámilo tiskové středisko ukrajinské protipovstalecké operace na Donbasu. Útoky separatistů na doněcké letiště kontrolované armádou, které je od září místem nejprudších bojů, se v důsledku toho zmírnily.

O předpokládaných příčinách omezení dodávek z Ruska se Kyjev nezmiňuje. Ukrajinské zdroje v úterý oznámily, že Rusko stáhlo z Donbasu zhruba tisícovku svých vojáků. Jejich místo prý stále častěji zaujímají oddíly separatistů, které vedení samozvaných lidových republik postupně vytvářejí.

„Ruští patroni podstatně omezili dodávky povstalcům. Ti si teď netroufají na přímou konfrontaci s obránci doněckého letiště, jak tomu bylo dříve,“ uvádí se ve zprávě velení protipovstalecké operace. Jednotky separatistů jsou tři až čtyři kilometry od letiště a jejich aktivita se omezuje na občasnou výstražnou střelbu, dodává zpráva.

Doněcké mezinárodní letiště se po vyhlášení příměří počátkem září stalo místem prudkých bojů. Letištní terminály jsou jediným opěrným bodem ukrajinské armády ve městě a povstalci se odtud opakovaně a zatím bezúspěšně pokoušejí vládní jednotky vytlačit.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!