Lídři se snaží zachránit dohodu CETA, ve čtvrtek se ale nejspíše nepodepíše | E15.cz

Lídři se snaží zachránit dohodu CETA, ve čtvrtek se ale nejspíše nepodepíše

ČTK

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová dnes ráno v Bruselu jednali o možné záchraně připravené dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA).

Po setkání oba vyjádřili nový optimismus, uvedla agentura AFP. Podpis dohody znemožňuje trvající odmítavé stanovisko jednoho z belgických regionů, Valonska.

"Na tahu je Evropa. Doufáme, že je možné najít řešení," řekla před setkáním podle belgické oficiální tiskové agentury Belga kanadská ministryně. Freelandová přitom v pátek prohlásila, že jednání mezi Kanadou, EU a Valonskem skončila krachem a že po měsících vyjednávání v Evropě odlétá zklamaná a smutná domů, protože nyní EU není s to dohodu uzavřít.

Po dnešním setkání se Schulzem byla Freelandová optimističtější. "Opravdu doufám, že Evropané to dokážou dotáhnout do konce a že se sem budu moci za několik dní vrátit se svým premiérem (Justinem Trudeauem) k podpisu dohody," řekla podle Belgy ministryně před odletem z Bruselu do Toronta.

Také Schulz po dnešním jednání s Freelandovou řekl, že stále ještě věří v podepsání dohody podle plánu 27. října. "Toto setkání bylo velmi konstruktivní a možná bude rozhodující. Zůstávám optimistický," řekl bez upřesnění šéf europarlamentu. Brzy se má podle AFP sejít s valonským premiérem Paulem Magnettem.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová na twitteru v pátek večer napsala, že ji zastavení rozhovorů mrzí, ale že stále doufá, že bude nalezeno řešení.

Vlády všech 28 členských zemí EU dohodu s Kanadou podporují, belgická federální vláda ale nemůže dát oficiální souhlas a text podepsat bez svolení všech pěti regionálních kabinetů, přičemž frankofonní Valonsko je proti dohodě. CETA se měla podepisovat příští čtvrtek. Teď ale hrozí, že podpis bude odložen, nebo rovnou zrušen.

Kvůli obchodním dohodám TTIP a CETA se hromadně demonstrovalo. Záběry z demonstrací ve fotogalerii: 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.