Maďarsko schválilo omezení svobody pohybu migrantů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Maďarsko schválilo omezení svobody pohybu migrantů

ČTK

Maďarský parlament dnes velkou většinou hlasů schválil zákon, který umožňuje systematicky omezovat svobodu pohybu migrantů. Ti jakmile vstoupí do země, budou v pohraničí zadržováni v uprchlických táborech až do definitivního vyřízení jejich žádostí o azyl.

Tento postup Maďarsko již dříve v zásadě uplatňovalo, ale muselo jej zrušit v roce 2013 na nátlak Evropské unie, vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Evropského soudu pro lidská práva. Premiér Viktor Orbán v lednu návrat k zadržování migrantů avizoval s tím, že tento krok odporuje unijním pravidlům, ale přesto půjde do přímého střetu s EU, připomněla agentura AFP.

Čtěte vše o migrační krizi

Mluvčí vysokého komisaře OSN pro uprchlíky odsoudila nový zákon, který počítá s automatickým zadržováním všech žadatelů o azyl, putujících často s mnoha dětmi. "Tento zákon porušuje závazky Maďarska vůči mezinárodním a evropským normám a bude mít strašný fyzický a psychický dopad na ženy, děti a muže, kteří už hodně vytrpěli," zdůraznila Cécile Pouillyová.

Německá praxe minulého roku: deset násilných útoků proti migrantům denně

Pro nový zákon hlasovalo 138 poslanců, proti bylo šest zákonodárců a 22 se zdrželo.

Úprava počítá s tím, že uprchlíci se budou muset zdržovat v "tranzitních zónách" u hranic, které by směli opustit jedině směrem do Srbska a Chorvatska.

Policie zároveň bude moci vracet za hranice jakéhokoliv migranta, který bude v Maďarsku nelegálně a bude na jeho území zjištěn, uvedla agentura MTI; až dosud policie vracela do Srbska a Chorvatska běžence dopadené v osmikilometrovém pohraničním pásu.

Trump podepsal nový protiimigrační dekret, nové vízum nezískají lidé z šesti muslimských zemí

Šéf úřadu Orbánovy vlády János Lázár minulý měsíc uvedl, že migranti budou muset během vyřizování své žádosti o azyl pobývat v pohraničních uprchlických táborech vystavěných z obytných kontejnerů.

V současnosti žadatelé o azyl pobývají během vyřizování svých žádosti v zařízeních s volným režimem.

Nový zákon zajistí, že "nikdo nebude moci vstoupit do Maďarska a Evropské unie bez povolení", uvedl ministr vnitra Sándor Pintér. Ochránci lidských práv namítají, že nová, přísnější pravidla zbaví uprchlíky mezinárodní ochrany.

Zásadní problém Evropy. Opouští ji stále víc bohatých lidí, největší exodus postihl Francii

Loni požádalo o azyl v Maďarsku 29 432 migrantů, ale drtivá většina pokračovala v cestě na Západ. Pouze 452 uprchlíků azyl dostalo.

Do Maďarska, které se rozhodlo postavit proti migrantům druhý plot z ostnatého drátu - první na své jižní hranici se Srbskem vybudovalo v roce 2015 - od 1. ledna dorazilo 345 migrantů. Minulý měsíc bylo žadatelů o azyl celkem 586.

Nová pravidla se mají uplatňovat až na nově příchozí uprchlíky. Zadržování migrantů nejen v Maďarsku, ale i v České republice v minulosti kritizoval například vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

Do Německa přišly během desetiletí  čtyři miliony migrantů z mimoevropských zemí

Rakousko zpřísní deportace, plánuje pokuty nebo i vězení

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!