Maďarsko schválilo omezení svobody pohybu migrantů

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: ČTK

ilustrační foto
ilustrační foto
ilustrační foto
ilustrační foto
ilustrační foto
8
Fotogalerie

Maďarský parlament dnes velkou většinou hlasů schválil zákon, který umožňuje systematicky omezovat svobodu pohybu migrantů. Ti jakmile vstoupí do země, budou v pohraničí zadržováni v uprchlických táborech až do definitivního vyřízení jejich žádostí o azyl.

Tento postup Maďarsko již dříve v zásadě uplatňovalo, ale muselo jej zrušit v roce 2013 na nátlak Evropské unie, vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Evropského soudu pro lidská práva. Premiér Viktor Orbán v lednu návrat k zadržování migrantů avizoval s tím, že tento krok odporuje unijním pravidlům, ale přesto půjde do přímého střetu s EU, připomněla agentura AFP.

Čtěte vše o migrační krizi

Mluvčí vysokého komisaře OSN pro uprchlíky odsoudila nový zákon, který počítá s automatickým zadržováním všech žadatelů o azyl, putujících často s mnoha dětmi. "Tento zákon porušuje závazky Maďarska vůči mezinárodním a evropským normám a bude mít strašný fyzický a psychický dopad na ženy, děti a muže, kteří už hodně vytrpěli," zdůraznila Cécile Pouillyová.

Pro nový zákon hlasovalo 138 poslanců, proti bylo šest zákonodárců a 22 se zdrželo.

Úprava počítá s tím, že uprchlíci se budou muset zdržovat v "tranzitních zónách" u hranic, které by směli opustit jedině směrem do Srbska a Chorvatska.

Policie zároveň bude moci vracet za hranice jakéhokoliv migranta, který bude v Maďarsku nelegálně a bude na jeho území zjištěn, uvedla agentura MTI; až dosud policie vracela do Srbska a Chorvatska běžence dopadené v osmikilometrovém pohraničním pásu.

Šéf úřadu Orbánovy vlády János Lázár minulý měsíc uvedl, že migranti budou muset během vyřizování své žádosti o azyl pobývat v pohraničních uprchlických táborech vystavěných z obytných kontejnerů.

V současnosti žadatelé o azyl pobývají během vyřizování svých žádosti v zařízeních s volným režimem.

Nový zákon zajistí, že "nikdo nebude moci vstoupit do Maďarska a Evropské unie bez povolení", uvedl ministr vnitra Sándor Pintér. Ochránci lidských práv namítají, že nová, přísnější pravidla zbaví uprchlíky mezinárodní ochrany.

Loni požádalo o azyl v Maďarsku 29 432 migrantů, ale drtivá většina pokračovala v cestě na Západ. Pouze 452 uprchlíků azyl dostalo.

Do Maďarska, které se rozhodlo postavit proti migrantům druhý plot z ostnatého drátu - první na své jižní hranici se Srbskem vybudovalo v roce 2015 - od 1. ledna dorazilo 345 migrantů. Minulý měsíc bylo žadatelů o azyl celkem 586.

Nová pravidla se mají uplatňovat až na nově příchozí uprchlíky. Zadržování migrantů nejen v Maďarsku, ale i v České republice v minulosti kritizoval například vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.