Bernard Madoff žádá ukončení trestu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Madoff žádá ukončení trestu. Strůjce největšího pyramidového podvodu dějin umírá

ČTK

Americký finančník Bernard Madoff, který byl v roce 2009 za rozsáhlou zpronevěru odsouzen ke 150 letům vězení, umírá na selhávání ledvin a žádá o ukončení trestu. Uvedl to jeho právní zástupce. Podle žalobců byl Madoff strůjcem největšího pyramidového podvodu v historii.

Jedenaosmdesátiletý Madoff je upoután na kolečkové křeslo a trpí mimo jiné kardiovaskulárním onemocněním, vysokým krevním tlakem a nespavostí. Podle právního zástupce mu zbývá méně než 18 měsíců života. Žádá proto o takzvané milosrdné propuštění v rámci zákona, který v roce 2018 podepsal americký prezident Donald Trump a který umožňuje předčasné propuštění některých starších vězňů.

Žádost bude posuzovat soudce Denny Chin, který v roce 2009 trest vyměřil a Madoffovy činy označil za mimořádně odporné. Madoff už dříve žádal o zmírnění trestu prezidenta Trumpa, ten však zatím jeho žádosti nevyhověl, uvedla agentura Reuters.

Světové knihy, které stojí za to: Od Melindy Gatesové po trénink s nejtvrdším chlapem planety

Madoff je ve vězení ve městě Butner v Severní Karolíně a nedávno byl přemístěn do místního zdravotnického zařízení. „Bernard Madoff je zlomený muž,“ uvedl jeho právní zástupce. Madoff během svého věznění přišel o oba syny - starší Mark se v roce 2010 oběsil, mladší Andrew o čtyři roky později podlehl rakovině.

Madoff býval respektovaným finančníkem, v roce 2008 se však ukázalo, že jeho úspěšné investování nebylo nic jiného než pyramidová hra, jen v mnohem větších rozměrech. Jeden z kdysi nejbohatších mužů na Wall Street byl následně odsouzen za zpronevěru až 65 miliard dolarů (při současném kurzu asi 1,5 bilionu Kč).

Výrobce brýlí Ray-Ban odhalil miliardový podvod ve své thajské továrně. Akcie už spadly o dvě procenta

Madoffův podnik fungoval na základě takzvaného Ponziho schématu, na stejném principu jsou založeny i pyramidové hry. Investoři v těchto systémech svěřují fondu peníze pod příslibem vysokého zhodnocení prostředků. Provozovatel fondu ale peníze dál neinvestuje a prvním klientům vyplácí výnosy z prostředků těch, kteří do systému vstoupili až později.

Loni v prosinci byl kvůli špatnému zdravotnímu stavu předčasně propuštěn z vězení bývalý šéf americké telekomunikační společnosti WorldCom Bernard Ebbers. Toho soud v roce 2005 poslal na 25 let do vězení za zorganizování podvodu, který dovedl WorldCom k tehdy největšímu firemnímu bankrotu v dějinách Spojených států. Ebbers koncem minulého týdne zemřel ve věku 78 let.

Uprchlík Ghosn: Bylo to nejtěžší rozhodnutí v životě, v Japonsku jsem byl už prakticky odsouzený

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!