KLDR: Spojené státy jsou ochotné jednat se Severní koreou. | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Místo izolace jednání. Spojené státy obracejí svůj postoj vůči KLDR

Místo izolace jednání. Spojené státy obracejí svůj postoj vůči KLDR
Viceprezidenta USA Mike Pence
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Navzdory chladným vztahům mezi delegacemi USA a Severní Koreje na olympijských hrách, v zákulisí zřejmě nastal pokrok směrem k otevření nových diplomatických styků, který by mohl vést až k přímým rozhovorům Washingtonu a Pchjongjangu bez předchozích podmínek. Vyplynulo to z nově nabytého souladu v jednání Bílého domu s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. 

Pence řekl, že ve dvou zásadních rozhovorech se USA a Jižní Korea shodly na podmínkách vztahů s KLDR - první krok udělají Jihokorejci, Spojené státy je případně budou brzy následovat.

Nástin rodící se diplomatické cesty je následující: Spojené státy a jejich spojenci budou i nadále pokračovat v maximálním nátlaku na režim severokorejského vůdce Kim Čong-una, dokud neudělá jasný krok k opuštění svého jaderného programu. Nicméně administrativa prezidenta Donalda Trumpa je nyní ochotna při udržování maximálního tlaku s KLDR současně i jednat. Napsal to list The Washington Post, jemuž poskytl rozhovor viceprezident USA Mike Pence.

Napětí na Korejském poloostrově ovlivní již druhé Hry. CIA se obávala útoků na olympiádu v Soulu

Penceovy komentáře podle agentury Reuters naznačují, že Bílý dům, který většinou vůči KLDR zaujímá výhradně tvrdou linii, by se mohl důrazněji postavit i k diplomatickým možnostem. Šéf americké diplomacie Rex Tillerson dnes během návštěvy Egypta řekl, že je na KLDR, aby se rozhodla, kdy je připravena zapojit se do upřímného vyjednávání s Washingtonem. Zda jde o začátek diplomatického procesu, podle něj zatím není možné posoudit.

Ještě minulý týden v pátek Pence v rozhovoru s novináři tvrdil, že Japonsko, Jižní Korea a Spojené státy jsou zcela zajedno v tom, že Severní Koreu je kvůli jejímu jadernému programu nutno izolovat.

KLDR obnovila pohraniční horkou linku s Jižní Koreou

Pence podle amerického listu řekl, že dosáhl nového porozumění s jihokorejským prezidentem, který se snaží o diplomatické řešení konfliktu s KLDR v otázce jaderného programu a programu balistických raket.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!