Čína zvyšuje tlak na Německo kvůli zapojení Huawei do sítí 5G | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Nad německým spuštěním sítí 5G visí otazníky. Čína zvyšuje tlak kvůli Huawei

Petr Fischer

Petr Fischer

Rozhodnutí o spuštění sítí 5G v Německu se blíží. Německá ale vláda stále neřekla, zda do budování nejmodernější sítě pustí i čínský Huawei, který je podezřelý z provádění špionáže pro čínskou vládu.

Číňané proto ztrácejí trpělivost. Čínský obchodní rada v Berlíně Wan Wej-tung nejnověji prohlásil, že když německá vláda nepustí Huawei k 5G, nebude tomu Čína jen nečinně přihlížet.

Wan Wej-tung v rozhovoru pro Global Times sice přímo neřekl, že by Čína v případě vyloučení Huawei zaváděla vůči německým firmám nějaká omezení či sankce, v diplomatické řeči ale dost jasně naznačil, že by vyloučení Huawei „bylo špatným předznamenáním ve vzájemné obchodní spolupráci, ale i v bilaterálních vztazích obou zemí jako celku“.

Stovky hodin videa ke stažení za sekundu? Firmy už vyhlížejí možnosti 6G sítí

Německá média berou Wanovo vystoupení jako nátlakovou akci, která by časem mohla vést k vážnějšímu obchodními sporu. Na oficiální úrovni čínské vyjádření, zatím nikdo nekomentoval. Čína reaguje na parlamentní iniciativu, která překračuje stranické hranice, a která vyzývá spolkovou vládu, aby Huawei z 5G sítí v Německu vyřadila. Podobně jako to učinily jiné státy jako Austrálie, Tchaj-wan nebo USA. K vyloučení Huawei ze soutěže o 5G sítě vyzývají své vlády i poslanci v Rakousku nebo v Itálii.

Na rizikové chování firmy, jejíž technologie by mohly být využity ke špionáži ve prospěch čínské vlády, poprvé upozornily Spojené státy, které v systémech firmy našly takzvaná zadní vrátka, jimiž lze získávat a sdílet důležité informace. Američané také upozornili, že společnost Huawei je přímo napojena na čínskou vládu. Varování v tomto smyslu přinesla i německá tajná služba, která ústy svého šéfa Bruna Kahla vyjádřila obavy z toho, že by 5G v Německu ovládala společnost, které se nedá důvěřovat.

Klimatický balíček zlevnil po letech jízdu v německých vlacích

Vedení společnosti všechny tyto informace popírá. Šéf Huawei Žen Čeng-fej kvůli podobným podezřením před rokem dokonce porušil svůj mediální půst a poskytl rozhovor, v němž se dušoval, že Huawei je slušná soukromá firma. „Miluji svou zemi a podporuji komunistickou stranu. Neudělal bych ale nic, co by poškodilo jinou zemi světa,“ řekl pětasedmdesátiletý Žen a dodal: „Mezi mými politickými názory a podnikatelskou činností firmy Huawei neexistuje žádná spojitost.“

Jakýkoliv obchodní spor s Čínou by byl pro německé hospodářství nepříjemný. Německo je největším obchodním partnerem Číny v Evropě. Objem vzájemného obchodu se vyšplhal už na 200 miliard eur. Němci přitom v roce 2018 vyvezli do Číny zboží a služby za 93 miliard eur a investovali do projektů za 80 miliard eur.

Autor je spolupracovník redakce

Německý průmysl svým návratem k růstu překvapil

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!