Největší vojenská přehlídka v historii Polska. Varšava ve volebním roce mohutně posiluje armádu

Vojenská přehlídka ve Varšavě

Vojenská přehlídka ve Varšavě Zdroj: ČTK / AP / Czarek Sokolowski

Vojenská přehlídka ve Varšavě
Vojenská přehlídka ve Varšavě
Polský prezident Andrzej Duda na vojenské přehlídce ve Varšavě
Vojenská přehlídka ve Varšavě
Vojenská přehlídka ve Varšavě
12 Fotogalerie

Polsko si připomnělo Den polské armády přehlídkou, které se v metropoli Varšavě zúčastnilo na 2000 vojáků, 200 kusů vojenské techniky a 92 letadel, včetně nově pořízených zbraní. Podle listu Rzeczpospolita byly v ulicích například tanky Abrams nebo raketomety HIMARS. Byla to největší slavnostní přehlídka v historii země, jejím cílem bylo představit moderní vzhled polské armády, napsala agentura PAP.

V ulicích Varšavy se shromáždily davy lidí, aby ve vedru, které dosáhlo 35 stupňů, viděly tanky Abrams, mobilní systémy HIMARS a protiraketové systémy Patriot americké výroby, jihokorejské letouny FA-50 nebo houfnice K9. K vidění byly také letouny F-16 a nechybělo polské vybavení včetně samohybných houfnic Krab nebo obrněných transportérů Rosomak.

Do vojenského defilé, které bylo u příležitosti tohoto dne prvním od roku 2019, se zapojili i zahraniční vojáci ze Spojených států, Británie, Rumunska nebo Chorvatska.

Polsko předvedlo moderní zbraně a obranné systémy v době, kdy na sousední Ukrajině zuří válka, jíž loni v únoru rozpoutalo Rusko. Polský prezident Andrzej Duda v této souvislosti prohlásil, že jeho země opět žije v nebezpečné době. „Za naší východní hranicí se už rok a půl odehrává plnohodnotná válka. Brutální ruská agrese vůči nezávislé Ukrajině přinesla smrt, bolest a utrpění. Je to válka, jejíž konec je bohužel v nedohlednu,“ uvedl. Polsko je podle něj bezpečnější díky Ukrajině, která brání ruskému náporu. Ochrana východní polské hranice, která tvoří i hranici Evropské unie a NATO, je klíčovým prvkem státního zájmu Polska, řekl v projevu Duda.

Polská vláda, která patří mezi nejbližší spojence Kyjeva, od ruské invaze na Ukrajinu utratila přes 16 miliard dolarů (přes 352 miliard korun) za nové tanky, protiraketové systémy a stíhací letouny, které pořídila zejména v USA nebo v Jižní Koreji. Cílem vojenské modernizace je posílit obranyschopnost Polska, přičemž některá nově pořízená technika nahradila vybavení sovětské výroby, které Varšava předala Kyjevu.

Polsko buduje jednu z nejsilnějších evropských armád, aby odstrašilo potenciální agresory. Polské ozbrojené síly mají nyní podle Dudy přes 175 tisíc vojáků, zatímco před osmi lety jich měly zhruba 100 tisíc. Polsko rovněž v poslední době navyšuje počet svých vojáků podél hranic s Běloruskem, které je nejbližším spojencem Ruska. Varšava tyto kroky podle polských představitelů činí v souvislosti s nárůstem nelegální migrace kvůli přítomnosti ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny v Bělorusku.

Předvádění vojenské síly je pro polskou vládu také způsobem, jak získat podporu voličů před říjnovými volbami, v nichž bude národně-konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) usilovat o získání třetího funkčního období.

Den armády slaví Poláci od 90. let minulého století 15. srpna na počest vítězství, kterého polské jednotky pod vedením Józefa Pilsudského dosáhly nad Rudou armádou v roce 1920 v bitvě o Varšavu. Jejich vítězství se někdy přezdívá „zázrak na Visle“. Polská armáda se pro bolševické Rusko stala překážkou v další expanzi do Evropy. Duda prohlásil, že tehdejší hrdinství polských vojáků změnilo běh dějin a ochránilo Evropu před rozpínavostí bolševiků.