Polsko uspořádalo největší vojenskou přehlídku své historie | e15.cz

Největší vojenská přehlídka v historii Polska. Varšava ve volebním roce mohutně posiluje armádu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Polsko si připomnělo Den polské armády přehlídkou, které se v metropoli Varšavě zúčastnilo na 2000 vojáků, 200 kusů vojenské techniky a 92 letadel, včetně nově pořízených zbraní. Podle listu Rzeczpospolita byly v ulicích například tanky Abrams nebo raketomety HIMARS. Byla to největší slavnostní přehlídka v historii země, jejím cílem bylo představit moderní vzhled polské armády, napsala agentura PAP.

V ulicích Varšavy se shromáždily davy lidí, aby ve vedru, které dosáhlo 35 stupňů, viděly tanky Abrams, mobilní systémy HIMARS a protiraketové systémy Patriot americké výroby, jihokorejské letouny FA-50 nebo houfnice K9. K vidění byly také letouny F-16 a nechybělo polské vybavení včetně samohybných houfnic Krab nebo obrněných transportérů Rosomak.

Do vojenského defilé, které bylo u příležitosti tohoto dne prvním od roku 2019, se zapojili i zahraniční vojáci ze Spojených států, Británie, Rumunska nebo Chorvatska.

Polsko předvedlo moderní zbraně a obranné systémy v době, kdy na sousední Ukrajině zuří válka, jíž loni v únoru rozpoutalo Rusko. Polský prezident Andrzej Duda v této souvislosti prohlásil, že jeho země opět žije v nebezpečné době. „Za naší východní hranicí se už rok a půl odehrává plnohodnotná válka. Brutální ruská agrese vůči nezávislé Ukrajině přinesla smrt, bolest a utrpění. Je to válka, jejíž konec je bohužel v nedohlednu,“ uvedl. Polsko je podle něj bezpečnější díky Ukrajině, která brání ruskému náporu. Ochrana východní polské hranice, která tvoří i hranici Evropské unie a NATO, je klíčovým prvkem státního zájmu Polska, řekl v projevu Duda.

Polská vláda, která patří mezi nejbližší spojence Kyjeva, od ruské invaze na Ukrajinu utratila přes 16 miliard dolarů (přes 352 miliard korun) za nové tanky, protiraketové systémy a stíhací letouny, které pořídila zejména v USA nebo v Jižní Koreji. Cílem vojenské modernizace je posílit obranyschopnost Polska, přičemž některá nově pořízená technika nahradila vybavení sovětské výroby, které Varšava předala Kyjevu.

Polsko buduje jednu z nejsilnějších evropských armád, aby odstrašilo potenciální agresory. Polské ozbrojené síly mají nyní podle Dudy přes 175 tisíc vojáků, zatímco před osmi lety jich měly zhruba 100 tisíc. Polsko rovněž v poslední době navyšuje počet svých vojáků podél hranic s Běloruskem, které je nejbližším spojencem Ruska. Varšava tyto kroky podle polských představitelů činí v souvislosti s nárůstem nelegální migrace kvůli přítomnosti ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny v Bělorusku.

Předvádění vojenské síly je pro polskou vládu také způsobem, jak získat podporu voličů před říjnovými volbami, v nichž bude národně-konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) usilovat o získání třetího funkčního období.

Den armády slaví Poláci od 90. let minulého století 15. srpna na počest vítězství, kterého polské jednotky pod vedením Józefa Pilsudského dosáhly nad Rudou armádou v roce 1920 v bitvě o Varšavu. Jejich vítězství se někdy přezdívá „zázrak na Visle“. Polská armáda se pro bolševické Rusko stala překážkou v další expanzi do Evropy. Duda prohlásil, že tehdejší hrdinství polských vojáků změnilo běh dějin a ochránilo Evropu před rozpínavostí bolševiků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video