Německá společnost Wirecard, která přišla o 1,9 miliardy eur, vyhlásila insolvenci | E15.cz

Německá společnost Wirecard, která přišla o 1,9 miliardy eur, vyhlásila insolvenci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německá finanční společnost Wirecard vyhlásila insolvenci a požádá o zahájení konkurzního řízení. Na dnešním zasedání o tom rozhodlo představenstvo, které svůj krok zdůvodnilo hrozbou předlužení. Minulý týden vyšlo najevo, že firmě chybí asi 1,9 miliardy eur (téměř 51 miliard korun). Firma přiznala, že účty, kde mají peníze být, patrně vůbec neexistují. Společnost zvažuje, zda podá žádost o insolvenční řízení také pro své dceřiné společnosti, uvedla agetura Reuters.

Obchodování s akciemi Wirecard na burze ve Frankfurtu nad Mohanem bylo před oznámením zastaveno, obnoveno bylo po 60 minutách. Cena akcií se následně propadla zhruba o 80 procent na nejnižší hodnotu od ledna 2006. Od vypuknutí finančního skandálu akcie klesly už o 98 procent. 

Wirecard se stal první firmou z hlavního německého akciového indexu DAX – do něhož se započítávají průběžné ceny akcií vybraných třiceti nejvýznamnějších německých společností – která zkrachovala v době, kdy je stále součástí indexu.

Auditoři z EY minulý týden odmítli podepsat účetní závěrku firmy za loňský rok, protože nemohli dohledat účty, na kterých mělo být oněch 1,9 miliardy eur. Částka představuje asi čtvrtinu celkové rozvahy firmy.

V reakci na to odstoupil generální ředitel Markus Braun, kterého policie tento týden kvůli podezření z podvodů zadržela. Braun už ale byl propuštěn na kauci pět milionů eur (asi 134 milionů korun). Prokuratura teď usiluje o zadržení bývalého provozního ředitele, kterým byl Jan Marsalek a který je teď možná na Filipínách.

Wirecard podle zdrojů dluží celkem asi 3,5 miliardy eur. Z toho 1,75 miliardy si firma půjčila od 15 bank a také prodala dluhopisy zhruba za 500 milionů eur. Věřitelé se podle jednoho ze zdrojů připravují na to, že celou částku teď odepíšou.

„Peníze jsou pryč,“ řekl zdroj z jedné věřitelské instituce. „Možná za pár let dostaneme nějaké to euro zpět, teď ale tu půjčku odepíšeme,“ dodal. Podle dalšího zdroje má podnik zdravé jádro, ale zhruba dvě třetiny tržeb v účetnictví byly zfalšovány.

Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřuje se na zpracování plateb a finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru.

V roce 2018 byla začleněna do hlavního akciového indexu DAX, a to na úkor finančního ústavu Commerzbank. Loni se ale začaly v britském listě Financial Times objevovat články, které zpochybňovaly účetní postupy firmy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video